Profesjonalna wycinka i pielęgnacja drzew jest wykonywana przez uprawnionych arborystów. Są to eksperci, którzy oprócz wiedzy botanicznej i materiałoznawczej, posiadają również pozwolenia na pracę na wysokościach. W większości przypadków usługi wycinki i pielęgnacji świadczone są przez firmy, które posiadają nowoczesne podnośniki koszowe. Wynajmują one nowoczesny sprzęt wraz z obsługą operatorską.

Wycinka i pielęgnacja na podstawie projektów

Nie każdy wie o tym, że często przed podjęciem zlecenia firma zajmująca się usługami wysokościowymi, w tym wycinką i pielęgnacją drzew, musi dokładnie zapoznać się z projektem dendrologicznym. Wykonują je specjaliści, którzy są nawet w stanie określić stan wnętrza pnia drzew. To oni również przygotowują inwentaryzacje, a ich efektem są opracowania gospodarki drzewostanem oraz wnioski o wycinkę drzew. Nie tylko przy tym ważny jest stan roślin, ale też np. bezpieczeństwo szlaków komunikacyjnych oraz przestrzeni publicznych.

Drzewa wycinane są lub też przycinane z wielu powodów. Często wiąże się to z koniecznością ochrony dróg, linii wysokiego napięcia, cmentarzy czy też budynków.

Wycinka drzew z użyciem podnośników koszowych

Podnośniki koszowe świetnie nadają się zarówno do pielęgnacji drzew, jak i ich wycinki. W drugim przypadku pozwalają one docierać do trudno dostępnych miejsc. Są też stosowane wtedy, kiedy wycinka nie może odbywać się tradycyjną metodą powalenia drzewa. Wielokrotnie należy ją przeprowadzać od góry. Najpierw usuwane są gałęzie, a następnie po kawałku obniżany jest poziom pnia.

Taka metoda wymaga jednak stosowania podnośników o wysokim wysięgu przekraczającym kilkanaście metrów. To oferuje firma PHU MAR-KAR, która specjalizuje się w wynajmie podnośników wraz z operatorem również do działań montażu reklam i banerów, do prac remontowych i sprzątający czy też instalacji kolcy na ptaki.

Pielęgnacja drzew – wiele rodzajów cięć

Również przy pielęgnacji drzew korzysta się dzisiaj z podnośników koszowych. Dbanie o dobry stan oraz wygląd roślin polega zaś na usuwaniu gałęzi obumarłych lub nadłamanych, na utrzymaniu uformowanego kształtu korony drzewa, a także na wykonywaniu specjalistycznych zabiegów przywracających statykę drzew. Wyróżnić można zatem kilka rodzajów cięć:

  • cięcie formujące,
  • cięcie prześwietlające,
  • cięcie sanitarne,
  • cięcie korygujące,
  • cięcie odmładzające,
  • przycinanie.

Różnice w doborze typu cięcia zależy zaś od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest wiek drzewa, jego rozmiary, a także gatunek.