Gazy techniczne, takie jak propan oraz mieszkanka propanu z butanem, mają szerokie zastosowanie jako paliwo służące do ogrzewania domów oraz obróbki termicznej potraw w gospodarstwach domowych. Gazy te mają różne właściwości, który z nich będzie lepszym wyborem? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj różnice między tymi dwoma gazami technicznymi!

Propan-butan, czyli LPG

Mieszanka dwóch gazów, propanu i butanu, znana jest szeroko także jako gaz LPG. Jest to rodzaj gazu technicznego, który szerokie zastosowanie znajduje w gospodarstwach domowych. Propan-butan dostępny jest w butlach gazowych, które używane są do podłączenia kuchenek gazowych w domach, gdzie nie ma stałego przyłącza gazowego. Gaz ten wykorzystywany jest także przy produkcji aerozoli.

Propan miesza się z butanem w celu podniesienia jego wydajności energetycznej.  Mieszanka generuje więcej ciepła, a butla z gazem jest bardziej wydajna. Niestety, ale ta mieszanka gazów jest bardziej podatna na niskie temperatury, co wpływa na wydajność oraz sprawność sprzętu w zimowych warunkach.

Cechy propanu-butanu sprawiają, że jest to lepszy wybór tam, gdzie pobór gazu jest raczej niewielki. Doskonale sprawdzi się do zasilania przenośnych piecyków albo do kuchenek gazowych.

Propan - właściwości

Jak mówi nam ekspert firmy Gazbud Bis Mirosław Kowalczyk, chociaż czysty propan ma mniejszą wydajność grzewczą, to ma jedną bardzo dużą zaletę  - bardzo niską temperaturę wrzenia. W przypadku propanu-butanu temperatura wrzenia to zaledwie -4 stopnie Celsjusza. Oznacza to, że w tej temperaturze przyjmuje postać gazową i może negatywnie wpływać na działanie sprzętów oraz instalacji gazowej. Jeśli chcemy założyć instalacje z zewnętrznym zbiornikiem na gaz, konieczne jest zakopanie lub obudowanie butli z gazem.

Jeśli wybierzesz czysty propan, zabezpieczenie butli z gazem nie gra aż tak dużej roli. Temperatura wrzenia czystego propanu wynosi -40 stopni, więc nawet mroźne dni nie są mu straszne, ponieważ nie traci on łatwo swoich właściwości i wydajności. Skoro mowa o wydajności - jest ona mniejsza, niż w przypadku mieszanki gazów.

Propan zdecydowanie lepiej jednak sprawdza się tam, gdzie potrzebny jest duży pobór gazu. Zazwyczaj stosowany jest do ogrzewania domów lub do zasilania nagrzewnic.

Który gaz wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania i w jakim celu wykorzystujemy gaz. Propan będzie raczej lepszym wyborem, kiedy musimy ogrzać cały budynek.

Propan i propan-butan mają podobne zastosowanie, chociaż występują między nimi spore różnice. Jedno jest pewne - są one doskonałą metodą ogrzewania domów i nie tylko!