Przenośniki dla rolnictwa – czym wyróżniają się najpopularniejsze modele?

Materiał partnera
2019-07-23

Transportowanie materiałów sypkich to jedna z kluczowych czynności w rolnictwie. Zboża, pasze czy np. cukier wymagają w tym zakresie specjalistycznych rozwiązań, do których zaliczają się niewątpliwie różnego rodzaju przenośniki. Najpopularniejsze modele, takie jak chociażby kubełkowe lub ślimakowe, doskonale radzą sobie z transportem sypkich materiałów. Jak dokładnie działają i czym się konkretnie wyróżniają?

Transport pionowy

Materiały sypkie transportowane są w różnych konfiguracjach. Nierzadko konieczne jest ich bezpieczne dostarczenie ze sporej wysokości, co uwarunkowane jest rozwiązaniami technologicznymi wykorzystanymi do ich przechowywania bądź produkcji. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się przenośniki kubełkowe. Są one w stanie z powodzeniem transportować mąkę, cukier i wiele innych materiałów właśnie pionowo, osiągając w tym zakresie wartości rzędu nawet 30 metrów.

Przenośniki kubełkowe w rolnictwie wykorzystuje się często w połączeniu z silosami i zbiornikami, które są dzięki temu efektywnie napełniane. Firma POM Kalisz to przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją takich właśnie przenośników – wyróżnia je wysoka wydajność w połączeniu z wytrzymałością. Warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są przenośniki kubełkowe. Powinna to być dobrej jakości stal nierdzewna, ocynkowana bądź kwasoodporna – w zależności od potrzeb klienta. Oprócz modeli kubełkowych sporym zainteresowaniem cieszą się także przenośniki ślimakowe oraz łańcuchowe. Czym się charakteryzują?

Wszechstronne przenośniki śrubowe

Nie tylko w transporcie pionowym, ale przede wszystkim poziomym i skośnym, świetnie radzą sobie przenośniki ślimakowe, nazywane też śrubowymi. Określa się je tak ze względu na obecność specjalnej śruby, która znajduje się w środku koryta przenośnika. To właśnie ona odpowiada za transportowanie materiałów sypkich, co doskonale sprawdza się np. w maszynach rolniczych, takich jak chociażby kombajny. Warto postawić w tym wypadku na przenośniki ślimakowe z łożyskami baryłkowymi – takie rozwiązanie zapewni długą, bezawaryjną pracę.

Popularnym narzędziem do transportowania materiałów sypkich w rolnictwie są też przenośniki łańcuchowe. Stosowane m.in. w magazynach, w których przechowywane jest zboże, charakterystyczne redlery są idealnym urządzeniem do sprawnego rozładunku takich właśnie towarów. Wpływ na to ma ich budowa – wyposażone są w odpowiednio przystosowane rynienki wylotowe, w których renomowani producenci umieszczają dodatkowo zawory suwakowe. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć wysoką wydajność i funkcjonalność podczas poziomego transportu materiałów sypkich, co świetnie sprawdza się właśnie w rolnictwie.

Opracowanie artykułu:

POM Kalisz

ul. Tuwima 6, 62-800 Kalisz wielkopolskie
e-mail
www