W dzisiejszych czasach praktycznie na każdym kroku słyszymy o recyklingu. Nic dziwnego  - w końcu ma on ogromny wpływ na ochronę naszego środowiska. Jednak niestety w naszym kraju zdecydowana większa część produkowanych odpadów znajduje się na wysypiskach, gdzie następnie rozkładają się przez długie lata. Warto wiedzieć, czy wystarczy je oddać do odpowiedniego punktu - skupu surowców wtórnych, dzięki czemu dostaną drugie życie. Co jeszcze warto wiedzieć o recyklingu surowców wtórnych? Sprawdź to!

Co możemy oddać do skupu surowców wtórnych?

Mało kto zdaje sobie sprawę, ile w ciągu roku zużywamy papieru. Opierając się na tym, co mówią eksperci, każdy z nas zużywa nawet 50 kg papieru w ciągu roku. To ogromna ilość, dlatego warto zadbać o jego prawidłową segregację. Trzeba tutaj jednak podkreślić, że wiele osób popełnia błąd i do specjalnego pojemnika na papier wrzuca odpady, które nie nadają się do przetworzenia. Mowa tutaj m.in. o zatłuszczonym papierze, czy starych tapetach. Należy też wiedzieć, że papierowe artykuły higieniczne także nie nadają się do recyklingu. 

Całe szczęście na polskim rynku działa wiele firm zajmujących się skupem surowców wtórnych. Jedną z nich jest Jolmirs PHU Mirosław Stachowski z województwa wielkopolskiego. Możemy tutaj oddać różnego rodzaju kartony, gazety, katalogi, stare książki, tektury, papier pakowany, a także wszystko to, co jest wykonane z papieru. Ponadto warto tutaj podkreślić, że oddając makulaturę do skupu, mamy okazję zarobić przynajmniej kilka groszy. 

Zalety recyklingu surowców wtórnych

Recykling surowców wtórnych ma wiele zalet, aczkolwiek zdecydowanie jedną z największą jest oszczędność. Chodzi tutaj zarówno o energię, jak i także o to, że skupy surowców wtórnych płacą za oddanie surowców, więc jest to dobra okazja, aby zdobyć trochę pieniędzy. Kolejną zaletą jest mniejsza eksploatacja. Przede wszystkim dzięki ponownemu wykorzystaniu makulatury możemy znacząco ograniczyć wycinkę drzew. Oddanie surowców do skupu to tak niewiele, a jednak tak wiele możemy zmienić!

Ostatnią już bardzo ważną zaletą jest zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach. Aby przekonać się, ile ich jest, to wystarczy odwiedzić obojętnie jakie wysypisko - ogromne ilości odpadów, które często rozkładają się wiele lat. Segregowanie odpadów, a następie ich ponowne wykorzystanie umożliwia znaczną redukcję. 

Właściwie rzecz biorąc, wysypiska śmieci to jeden z najpoważniejszych problemów. Niestety nadal nie jesteśmy w stanie sprawić, aby wszystkie śmieci były natychmiast utylizowane. Na pewno niejednokrotnie widziałeś różnego rodzaju fotografie, które ukazywały różne miejsca, które były ‘’ozdobione” przez śmieci - np. plaże. To niestety bardzo częste zjawisko, z którym cały czas musimy walczyć. 

Podsumowując, wiele osób zastanawia się, czy poprzez recykling surowców wtórnych możemy wpłynąć na zmiany klimatyczne. Trzeba tutaj zaznaczyć, że najpewniej nie, ale segregując śmieci możemy znacząco spowolnić te zmiany, co również jest niezwykle istotne. Warto już dziś zastanowić się nad środowiskiem i zacząć dbać o to, aby śmieci trafiały w odpowiednie miejsca.