Odpady pochodzące z szeroko rozumianej branży gastronomicznej pod postacią zużytych olejów, mogą być z powodzeniem przeznaczone do produkcji biodiesla, a także smarów czy przeznaczone jako składnik w przemyśle paszowym. Aby tak się stało, konieczne jest dokonanie odpowiednich procesów utylizacyjnych. W związku z tym, będąc właścicielem lokalu gastronomicznego, warto skorzystać z usług firmy And-Eko, oferującej bezpieczny odbiór i recykling olejów.

Utylizacja zużytych olejów smażalniczych – działanie proekologiczne

Obróbka termiczna mięs i innych produktów na rozgrzanym tłuszczu jest jednym z najpopularniejszych sposobów przyrządzania wielu dań na całym świecie. Jak wiadomo, zużyty olej nie nadaje się do powtórnego użycia, gdyż ulega szybkiemu starzeniu i wydzielają się w jego składzie różne niebezpieczne substancje. Wylewanie zużytych tłuszczów płynnych do kanalizacji jest bardzo złym rozwiązaniem, gdyż olej ma tendencję do zalegania na ścianach rur, a tym samym z czasem ich zapychania. Ponadto, szkodliwe substancje z oleju trafiają następnie do oczyszczalni, w których trudno je oddzielić od pozostałych ścieków. W związku z tym, szczególnie dla właścicieli lokali gastronomicznych – nieważne czy będzie to duża restauracja czy mały foodtruck, konieczne jest odpowiednie postępowanie ze zużytymi olejami.

Najlepszą drogą jest utylizacja tłuszczy gastronomicznych, czym zajmuje się firma And-Eko Andrzej Chlebicki, oferująca odbiór odpadów tłuszczowych od np. z restauracji czy hotelu, wraz z dostarczeniem specjalnych pojemników o pojemności 30. 40, 50 i 100 litrów, w zależności od potrzeb, wykonanych z tworzywa sztucznego ze szczelnymi nakrętkami do przechowywania zużytego oleju smażalniczego. Firma ta posiada zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbioru i transportu odpadów o kodach: 20 01 25, czyli  oleje i tłuszcze jadalne, a także 20 01 08 odpady kuchenne ulegające biodegradacji. Dzięki temu można mieć pewność, że oleje zostaną zutylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i odpowiednio zagospodarowane.

Co warto wiedzieć o recyklingu tłuszczów gastronomicznych?

Zużyte tłuszcze smażalnicze poprzez zastosowanie zawansowanych technologicznie metod, mogą z powodzeniem służyć jako jeden z surowców do produkcji biodiesla (wykorzystywanym głównie w przemyśle samochodowym oraz lotniczym), uwodornionych olejów roślinnych (HVO), a także smarów technicznych, które w dużym stopniu będą przyjazne dla środowiska naturalnego. Warto również wiedzieć, że recyklingowi można poddawać właściwie wszystkie rodzaje olejów stosowanych w kuchniach restauracji, począwszy od olejów roślinnych rzepakowych, słonecznikowych czy kokosowych, a także oleje sałatkowe, występujące w konserwach, marynaty, zalewy oraz margaryny. Korzystając z usług doświadczonej sprawdzonej i rzetelnej firmy And-Eko Andrzej Chlebicki z Woli Filipowskiej w województwie małopolskim można mieć pewność właściwego zagospodarowanie odpadów i dogodnego odbioru, kończącego się wystawieniem KPO, czyli Karty Przekazania Odpadu, która jest ważnym dokumentem, koniecznym do okazania np. podczas kontroli sanepidu.