Choć zanieczyszczenie zbiorników wodnych zdecydowanie najbardziej kojarzy się z działalnością człowieka, nie należy zapominać o tym, iż może ono wynikać również ze zjawisk naturalnych. Zdarza się, że do zbiorników zamkniętych takich jak jeziora, napływają różnego rodzaju substancje biogenne i toksyczne. Może to prowadzić to bardzo niepożądanych zjawisk. Jezioro z czasem traci swoją zdolność samooczyszczania, a co za tym idzie, nie będzie nadawało się do żadnego użytku. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Zanieczyszczenie jezior – do czego może doprowadzić?

Zanieczyszczenie zbiorników wodnych może objawiać się na wiele sposób. Wśród nich zdecydowanie należy wyróżnić mętnienie wody oraz bardzo nieprzyjemny zapach. Silne zanieczyszczenie rozpoznać można także po śnięciu ryb, do którego dochodzi na skutek zubożenia wody w życiodajny tlen. Taki stan rzeczy może całkowicie wyłączyć akwen z funkcji turystycznych. Nie można na nim organizować spływów kajakowych, zawodów wędkarskich, czy po prostu zażywać kąpieli w upalne dni. Aby zwiększyć szansę na skuteczne oczyszczenie jeziora, niesamowicie ważna jest szybka reakcja. Dlaczego? Otóż dlatego, iż silnie zdegradowane jezioro z czasem nie będzie w stanie oczyszczać się samo, nawet po odcięciu źródła zanieczyszczenia.

Doskonałym i w zasadzie jedynym skutecznym sposobem na poradzenie sobie z zaistniałym problemem jest przeprowadzenie rekultywacji zbiornika wodnego. Jest to bardzo skomplikowany i wieloetapowy proces, którego podjąć może się jedynie kilka najlepszych firm w całym kraju. Co zatem warto wiedzieć o działaniach rekultywacyjnych?

Czym jest rekultywacja jezior?

Bardzo ogólnie rzecz ujmując, rekultywacja zamkniętych zbiorników wodnych, to nic innego niż przywrócenie ekosystemu oraz usunięcie i dezaktywowanie biogenów. W zdecydowanej większości przypadków rekultywacji dokonuje się za pomocą bagrowania, czyli mechanicznego usuwania warstwy osadów dennych ze zbiorników wodnych lub cieków. Jako że mowa tutaj o ingerencji mechanicznej, nieodzowne staje się specjalistyczne i niezwykle drogie zaplecze technologiczne, umożliwiające sprawne przeprowadzenie całej operacji. Mowa tu oczywiście o odpowiednio zaprojektowanych maszynach, które poza bagrowaniem poradzą sobie także z pogłębianiem ssąco-tnącym, usuwaniem trzciny i innej roślinności, kształtowaniem brzegów od strony wody oraz z wbijaniem grodzic.

W tym zakresie warto zdecydować się na podjęcie z najbardziej renomowanymi wykonawcami w całej branży. Zdecydowanie zalicza się do nich firma River Brothers, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia wszystkim zainteresowanym kompleksową obsługę, w której poza wykonaniem zlecenia, znajduje się również szczegółowa i rzetelne wycena. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkich klientów, fachowy są w stanie zająć się rekultywacją zbiorników wodnych w miastach.