Coraz większą uwagę przykładamy do jakości powietrza, jakie znajduje się w pomieszczeniach, w których przebywamy. Niezależnie od tego, czy jest to w pracy, czy też w domu, dbamy o to, aby jakość powietrza była na wysokim poziomie. Dla wielu z nas samo wietrzenie pomieszczeń nie jest już wystarczające, dlatego decydujemy się na filtrowanie powietrza za pomocą wentylacji lub klimatyzacji. Urządzenia te wyposażone są w filtry. Jakie są ich główne rodzaje i zastosowania?

Filtry kasetowe, węglowe oraz typu fan-coil

Wśród filtrów, które znajdujemy w klimatyzacji lub wentylacji wyróżnić można filtry kasetowe, filtry węglowe oraz filtry typu fan-coil. Filtr kasetowy, oferowany m.in. przez firmę Wik-Zu, stanowi jeden z elementów systemu prefiltracji lub w filtracji zasadniczej. Wykorzystuje się go zarówno w systemach klimatyzacji, jak i wentylacji. Wykorzystuje się je przede wszystkim w prostych wentylacjach jako filtr główny. Ponadto filtry te mogą być stosowane jako filtry wstępne przedłużające użytkowanie filtrów wyższej skuteczności. Filtry kasetowe cechują się wysoką wydajnością pracy przy niskich spadkach ciśnień. Wykorzystuje się je m.in. w szkołach, szpitalach, czy hotelach.

Filtry węglowe posiadają aktywny węgiel, który znajduje się w ich obudowie. Głównym zadaniem tego typu filtra jest usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń gazowych, oparów, substancji chemicznych i uciążliwych zapachów. Filtry węglowe wykorzystuje się w przemyśle, np. lakiernictwie.

Filtry typu fan-coil wykorzystuje się przede wszystkich do wstępnej filtracji, jednakże mogą pełnić funkcję głównego filtra w klimatyzacjach, wentylacjach oraz klimakonwektorach. Poza tym ten rodzaj filtra może służyć jako zabezpieczenie czerpni lub wkład zabezpieczający skraplacz. Filtry typu fan-coil stosowane są głównie w biurach.

Filtry tłuszczowe, kompaktowe i kieszeniowe

Na rynku można znaleźć również inne rodzaje filtrów wykorzystywanych w wentylacjach i klimatyzacjach. Dość popularnymi są:

      ·        filtry tłuszczowe,

      ·        filtry kompaktowe,

      ·        filtry kieszeniowe.

Filtry tłuszczowe mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je przede wszystkich w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jako filtry wstępne, aczkolwiek znajdują również zastosowanie w wyciągach przemysłowych, głównie w branży gastronomicznej. Filtry tłuszczowe wykonuje się w trzech rodzajach. Pierwszy z nich to kaseta z włókniną węglową, drugi to filtr skrzyniowy z granulatem węgla aktywnego, a ostatni to połączenie ich razem. W filtrach tłuszczowych medium filtracyjnym są metalowe siatki, które umieszcza się w ramie ze stali ocynkowanej. Ten rodzaj filtra może być regenerowany przy użyciu gorącej wody.

Filtry kompaktowe zazwyczaj wykorzystuje się w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jako filtry końcowe. Poza tym używa się ich jako filtry wstępne mające na celu przedłużenie żywotności filtrów absolutnych. Złożone są z ramy polipropylenowej oraz medium filtracyjnego z gęsto splisowanego microglassu.

Filtry kieszeniowe wykorzystywane są do prefiltracji lub zasadniczej filtracji powietrza. Mogą być również stosowane jako filtry wstępne urządzeniach lakierniczych. Ich cechą charakterystyczna jest duża możliwość wchłaniania i przechowywania zanieczyszczeń, dlatego dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach.