Rodzaje taśmociągów powszechnie stosowanych w przemyśle

Materiał partnera
2019-05-08

Przenośniki taśmowe mogą być stosowane do produktów sypkich i niewielkich elementów w niemal każdej gałęzi przemysłu. Bez nich sprawne linie produkcyjne byłby niemożliwe, dlatego są wykorzystywane na masową skalę na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów taśmociągów, a ich wybór zależy od charakteru produkcji. Jakie typy wyróżniamy i czym się charakteryzują?

Rodzaje przenośników taśmowych

Typów przenośników jest wiele, gdyż nowe wersje stale powstają i są udoskonalane, ale jeszcze bardziej ułatwiać i usprawniać pracę. Obecnie możemy znaleźć między innymi takie rodzaje, jak:

  • Przenośniki zbierakowe – elektryczne lub segmentowe taśmy są wyposażone w zbieraki i prowadnice boczne, dzięki którym warzywa, owoce, mrożonki lub wyroby cukiernicze mogą być kierowane od razu do pakowarek.
  • Przenośniki łukowe taśmowe – łuki rolkowe na rożkach stożkowych mogą być napędzane grawitacyjnie lub elektrycznie. Służą do transportu drobnych elementów.
  • Przenośniki ślimakowe – mają różną długość i średnicę. Zbiorniki na surowce mogą być wyposażone w mieszadło. Są łatwe w utrzymaniu czystości i demontażu, mogą współpracować z pakowarkami.
  • Przenośniki inspekcyjne – sterowane automatycznie i wyposażone w oświetlenie, co umożliwia dokładną kontrolę surowca na różnych etapach produkcji.
  • Podajniki preform – przeznaczone do maszyn wydmuchujących butelki PET. Precyzyjne podajniki umożliwiają dokładne wydawanie i akumulowanie opakowań. 

Wszystkie rodzaje przenośników są dostępne w najnowszej ofercie producenta z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem – firmy COBE. Jej główna siedziba znajduje się w Sopocie.

Jakie są zalety stosowania taśmociągów w przemyśle?

W dobie mechanizacji produkcji przenośniki taśmowe są przede wszystkim ogromnym przyśpieszeniem. Ograniczają wydatki związane z ręcznym transportem i pakowaniem produktów. Taśmociągi to również doskonałe narzędzie w dziale kontroli, gdyż po właściwym rozłożeniu artykułów na taśmie mamy dokładny podgląd. Dzięki temu selekcja przebiega szybko i sprawnie. Zanim przenośniki pojawiły się w halach produkcyjnych, czas produkcji był nie tylko znacznie dłuższy, ale również cały proces wymagał dużej ilości pracowników. Obecnie ich rola ogranicza się wyłącznie do kontroli urządzeń transportujących. W przypadku taśmociągów przeznaczonych do transportowania produktów spożywczych należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj gumy, ale też smary i oleje stosowane do konserwacji mechanizmów. Ważne jest, aby były bezpiecznie i nie zagrażały żywności, nawet po przedostaniu się do niej.

Opracowanie artykułu:

"Cobe" S.C. Marek Idzior i Ryszard Ulatowski

ul. 3 Maja 56, 81-850 Sopot pomorskie
e-mail
www