Metal to materiał powszechnie stosowany w przemyśle budowlanym, do produkcji bram, płotów i balustrad, a także do konstrukcji stalowych. by nadawał się do użytku, musi zostać poddany różnego rodzaju obróbce. Jedną z nich jest spawanie. Z jego różnych metod korzysta wiele firm, i tych budowlanych i tych, oferujących usługi spawalnicze, tak jak SZIWA ze Świętochłowic.

Metoda MAG i MIG

Mogą być stosowane razem i osobno. Metoda 135 czyli metoda MAG to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych. Polega na łączeniu elementów przy pomocy elektrycznego łuku, który jest wytwarzany między elektrodą topliwą a spawanym materiałem. To uniwersalna technika, nie wymagająca dużego wkładu finansowego. Wysoka jakość spoiwa uzyskana poprzez wykorzystanie nowoczesnych sprzętów, pozwala na wykorzystanie jej w wielu gałęziach przemysłu do spawania niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych. Z kolei metoda MIG, czyli 131, polega na spawaniu łukowym elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Stosowana jest przy łączeniu elementów z metali nieżelaznych.

Metoda TIG

Spawanie metodą TIG to spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych, inaczej zwane metodą 141. Wykorzystuje się tu takie gazy jak argon, hel albo ich mieszaniny. Może być wykonywane prądem stałym albo przemiennym, ręcznie, półautomatycznie i automatycznie we wszystkich pozycjach spawania. Stosuje się je tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość i wytrzymałość spoin. Metoda ta pozwala na spawanie stali wysokostopowych, niskostopowych oraz do spawania metali nieżelaznych (aluminium i jego stopy, miedź i stopy miedzi, stopy magnezowe i niklu). Pozwala na łączenie różnych materiałów. Dobrze sprawdza się w produkcji ozdobnych konstrukcji, np. bram, stelaży łóżek, balustrad czy też metalowych i stalowych ozdób.

Spawanie gazowe i spawanie łukowe elektrodami otulonymi

Metoda 311 to spawanie gazowe. Stosowana jest przy wszystkich rodzajach stali i metali nieżelaznych. Jako gaz palny stosuje się tu przede wszystkim acetylen, który w reakcji z tlenem, za pomocą płomienia łączy ze sobą brzegi metali. Zaś metoda 111, czyli spawanie łukowe elektrodami otulonymi, stapia metale na ich łączeniach dzięki łukowi elektrycznemu, jaki powstaje elektrodą otuloną a spawanym elementem. Stosuje się tu prąd stały, który jest bardziej korzystny, oraz prąd przemienny. Technika ta jest wykorzystywana do spajania wszystkich stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, staliwa, żeliwa i metali nieżelaznych.

Najpowszechniej stosowane są metody MAG i TIG, i to właśnie z nich korzysta firma SZIWA. Spawa rury, stal  nierdzewną i czarną. Do tego zajmuje się zakładaniem instalacji grzewczych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych, wykonuje remonty kotłów grzewczych oraz montaż i demontaż konstrukcji stalowych.