Nie każdy rodzaj drewna opałowego będzie zapewniał optymalne warunki spalania i tym samym opłacalność ogrzewania tym rodzajem paliwa. Istnieje kilka czynników wpływających na jego ekonomiczne zużycie. W Składzie Drewna S. Krzysztofiaka można liczyć na fachowe doradztwo produktowe oraz pomoc w doborze typu drzewa do palenia w kominku do oczekiwań i potrzeb klienta. Na co zwrócić uwagę?

Jak rodzaj drewna opałowego wpływa na ilość wytwarzanego ciepła?

W zależności od gatunku drewna będzie ono miało zmienną wartość opałową. Jak wyjaśnia nam ekspert ze Składu Drewna Sławomira Krzysztofiaka:
Kluczowe przy wyborze drzewa na opał do kominka jest zwrócenie uwagi na jego rodzaj oraz tzw. okres leżakowania. Przed używaniem go do celów grzewczych bądź rekreacyjnych powinno być ono „sezonowane” minimum 1 rok — optymalnie byłoby gdyby było to 2 lata. Kaloryczność suchego drewna jest zmienna.

Jak informuje nas nasz rozmówca przyzwoite parametry opałowe posiadają gatunki iglaste modrzew (2 528 Kcal/m3), sosna (2 382 Kcal/m3) czy świerk (1987 Kcal/m3), choć wyższą kaloryczność na pewno wykazuje drewno drzew liściastych: buk (3 091 Kcal/m3), jesion (2 943 Kcal/m3), brzoza (2840 Kcal/m3), czy też topola (1724 Kcal/m3). W Składzie Drewna Sławomira Krzysztofiaka, które dostarcza najwyższej jakości drewniane materiały konstrukcyjne można liczyć na dostarczenie wyrobów opałowych o wysokich parametrach użytkowych, zwłaszcza pod względem ich poziomu wilgotności.

Jak wybrać dobre drewno do palenia w kominku?

Jak podkreślają specjaliści ze wspomnianego składu poza kalorycznością opału ważny jest jego poziom wilgotności. Chcąc wydajnie i ekonomicznie palić w kominku należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość dopływu powietrza i dostarczyć wysokiej klasy materiał, którego zawartość wody nie będzie wyższa niż 20%. Używając mokrego drewna o poziomie wilgotności 50-70% (takie niestety również pojawiają się na rynku) narażamy się na duże zadymienie i niewielkie ilości generowanego ciepła.