Węgiel kamienny to wśród właścicieli domów jednorodzinnych wciąż najpopularniejszy materiał opałowy. Wynika to w dużej mierze z jego dostępności i stosunkowo niskiej ceny, ale też właściwości. Węgiel o wysokiej wartości opałowej kupisz w Skupie Węgla Bożeny Kality. Co oznacza kaloryczność węgla? Po czym poznać dobry węgiel? Zapraszamy do lektury artykułu.

Węgiel jako materiał opałowy

Chociaż ogrzewanie budynków węglem nie należy do ekologicznych rozwiązań, to z pewnością jest jednym z najbardziej ekonomicznych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii w domach montowane są teraz piece minimalizujące emisję dwutlenku węgla. Jednak niezbędnym elementem jest wysokiej jakości węgiel, dostępny w Skupie Węgla Bożeny Kality

Decydując się na zakup w sprawdzonym punkcie, mamy pewność, że oferowany węgiel jest odpowiednio przechowywany. Dobry węgiel charakteryzuje się wysoką wartością opałową, spiekalnością, ale też niską zawartością popiołu. Dobry surowiec umożliwia bezawaryjną pracę pieca przez wiele lat.

Co oznacza kaloryczność węgla

Na rynku dostępne są różne typy węgla. Warto wiedzieć jak poznać najbardziej kaloryczny rodzaj. Kaloryczność węgla oznacza ilość ciepła, która wydziela się przy całkowitym spaleniu jednostki. Im jest wyższa, tym lepiej. Wartość opałowa uzależniona jest od tego, w jakiej kopalni dany węgiel jest wydobywany. Dlatego tak ważne jest, aby kupować go w sprawdzonym skupie węgla

Węgiel kamienny dzieli się na różne typu oznaczone liczbami, które umieszczone są na workach. Przed zakupem możesz poprosić o informację na temat parametrów surowca. Masz wtedy pewność co do jakości węgla. Należy przy tym uwzględnić także rodzaj pieca, jaki mamy w domu. Umożliwi to osiągnięcie maksymalnej ilości ciepła ze spalanego surowca. Dobry węgiel wyróżnia się też niską wilgotnością. Poziom powyżej 5-10% będzie wiązał się z tym, że zdecydowana większość energii będzie przeznaczana na odparowanie wody, a nie ogrzanie pomieszczenia.