Zbieranie i sprzedaż złomu wciąż budzą w Polsce kontrowersje. Czy słusznie? Wszak wyrzucanie niektórych materiałów i elektroniki użytkowej na śmietnik jest nie tylko nieekonomiczne, ale też groźne dla środowiska naturalnego. Wiele rzeczy, których pozbywamy się bezwiednie, można oddać do punktu skupu surowców wtórnych i nieźle na tym zarobić. Sprawdźmy, które materiały są najcenniejsze i jak kształtują się ceny skupu.

Myśl ekologicznie – zarabiaj na surowcach wtórnych

Stawki za poszczególne rodzaje złomu i odpadów są zróżnicowane i zależne od wielu czynników.  Zdecydowanie najbardziej opłacalna jest sprzedaż mosiądzu, miedzi czy cyny.

  • Skup miedzi

Miedź można znaleźć w niemal każdym urządzeniu elektronicznym dostępnym na rynku. Pralka, klimatyzator, lodówka, kuchenka gazowa, zmywarka… ale nie tylko. Miedź, ceniona za unikalne właściwości przewodzące, jest powszechnie stosowana przy produkcji kabli instalacyjnych, obwodów w gniazdkach elektronicznych, opraw oświetleniowych i wszelkiego rodzaju elementów sieci elektrycznej.  Ceny za kilogram miedzy oscylują w granicach 19-20 zł. Zdecydowanie najbardziej pożądana jest miedź Millbera o zawartości 99.9% czystego Cu. Najniższej w cenniku stoją elementy miedzi niesortowanej oraz odpady metalurgiczne.

  • Skup cyny

Kolejnym metalem, na którym również można zarobić, jest cyna. Oprócz doskonałego przewodnictwa prądu cechuje się dużą odpornością na korozję. Cynę można znaleźć zarówno w przedmiotach elektronicznych, jak i wielu częściach samochodowych.

  • Skup mosiądzu

Mosiądz to materiał o charakterystycznej pomarańczowo-złotej barwie. Zważywszy na swoją plastyczność jest stosowany w produkcji dekoracji i elementów ozdobnych. Po upływie lat mosiężne elementy wyraźnie zmieniają kolor i ciemnieją.

Korzyści wynikające z oddawania złomu na skup nie ograniczają się do kwestii finansowych. Przekazując odpady na złomowisko, nie tylko otrzymujemy częściowy zwrot kosztów za sprzęty, ale dokładamy cegiełkę w walce o czystość naszej planety. Wyrzucanie niektórych elementów elektronicznych na śmietnik stwarza duże zagrożenie dla środowiska. Dotyczy to zwłaszcza akumulatorów kwasowych i zasadowych.

Skup akumulatorów – myśl ekologicznie i ekonomicznie

Akumulatory zawierają substancje toksyczne, m.in. ołów, kadm, rtęć, metale ciężkie i elektrolity. Ołów uszkadza komórki i narządy, i jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży. Aby uniknąć wycieku kwasu z akumulatora należy go odpowiednio zabezpieczyć. Za 1 kilogram zużytego akumulatora zasadowego kadmowo-litowego można otrzymać w skupie średnio 1.80zł.