Skup Złomu w Młodzieszynie świadczy kompleksowe usługi w zakresie obrotu surowcami wtórnymi dla klientów z powiatu sochaczewskiego. Firma posiada wszystkie stosowne uprawnienia do prowadzenia tego typu działalności gospodarczej i mocno wspiera działania proekologiczne w swoim rejonie. Omawiane przedsiębiorstwo zajmuje się m.in. skupem zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Czym grozi ich nieprawidłowa utylizacja?

Krótka charakterystyka akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Akumulatory kwasowo-ołowiowe to najstarszy typ akumulatorów samochodowych. Pierwszy taki model opracowano w 1859 roku i od tego czasu sposób ich konstruowania niewiele się zmienił. Akumulator kwasowo-ołowiowy składa się z anody ołowiowej, katody wykonanej z tlenku ołowiu oraz płynnego elektrolitu w postaci 37%-owego wodnego roztworu kwasu siarkowego. Bateria z powodzeniem stosowana jest w samochodach osobowych, ciężarowych, motocyklach i ciągnikach.

Jej największą zaletą jest niska cena i wysoka odporność na głębokie rozładowanie. Wadą zaś – konieczność systematycznego kontrolowania poziomu elektrolitu. Użytkowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego, u którego wystąpił niedobór tej substancji, prowadzi do znacznego skrócenia żywotności baterii. Dlatego też obecnie większą popularnością cieszą się akumulatory żelowe, które nie reagują źle na przechyły czy nawet krótkotrwałą pracę w odwróconej pozycji.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem kwasowo-ołowiowym?

Akumulatory kwasowo-ołowiowe zawierają w sobie całe mnóstwo silnie toksycznych substancji takich jak np. ołów, rtęć i kadm. Ze zużytymi bateriami trzeba więc postępować bardzo ostrożnie. Po żadnym pozorem nie można wyrzucać ich do komunalnego śmietnika ani pozostawiać w przypadkowych miejscach. Jeśli chemikalia wydostaną się na zewnątrz, mogą przedostać się do wody i gruntu, powodując skażenie miejscowej fauny i flory. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że wymienione wyżej metale ciężkie mają również silnie toksyczny wpływ na ludzki organizm.

Każdy odpowiedzialny użytkownik akumulatora kwasowo-ołowiowego powinien przekazać go do utylizacji fachowcom. Skup Złomu w Młodzieszynie przyjmuje zarówno pojedyncze baterie, jak i współpracuje np. z warsztatami samochodowymi, które przekazują je w większych ilościach. Wspomniana wyżej firma dysponuje nowoczesnym zapleczem technicznym, które pozwala na bezpieczną i zgodną z prawem utylizację akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Co ważne, Skup Złomu w Młodzieszynie oferuje swoim klientom kompleksową obsługę transakcji – od odbioru, po załadunek, transport i utylizację.