Windy, jak wszystkie urządzenia techniczne, muszą być poddawane przeglądom. Działanie wind narażone jest na wystąpienie nagłych usterek. Pilnowanie terminów przeglądów i prac konserwacyjnych pozwala w porę zareagować na wszelkie nieprawidłowości mogące doprowadzić do przerwy w funkcjonowaniu a w skrajnych przypadkach stać się zagrożeniem dla użytkowników wind.

Winda/ dźwig to rodzaj urządzenia (należącego do tzw. urządzeń transportu bliskiego), podnoszącego z pewną ustaloną podstawą ładunkową, które porusza się zwykle wzdłuż prowadnic w szybie, wewnątrz budynku bądź w specjalnej konstrukcji.

Konserwacje i przeglądy techniczne wind są regulowane prawnie

Kontrola sprawności wind prowadzona jest ze względu zarówno na bezpieczeństwo jej użytkowania, jak i ogromne koszty napraw, wymiany podzespołów w przypadku niewykrycia w porę nieprawidłowości w działaniu dźwigów. Według obowiązującego prawa - głównie wg Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków technicznych i dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego, wymaga się od właścicieli obiektów (zawierających windy) wskazanie osoby – konserwatora, odpowiadającego zarówno za sprawność windy, jak i poprawność wszelkich czynności naprawczych, konserwujących wraz z terminowym ich przeprowadzaniem.

Decydując się na współpracę z firmą zajmującą się serwisem i przeglądami technicznymi wind warto sprawdzić kompetencje jej pracowników do prowadzania prac konserwacyjnych i posiadane ich uprawnienia. Pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie kosztów eksploatacji windy, jak i da gwarancję bezpieczeństwa co do przestrzegania ustawowo ustalonych terminów przeglądu wind.

Idealnie jest, kiedy od A do Z urządzeniem zajmuje się jedna firma, tak jak w przypadku Zakładu Usług Dźwigowych "REMDŹWIG", który nie tylko zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem wind, ale również świadczy usługi modernizacji, remontów, serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego dźwigów.

Jak często należy poddawać kontroli technicznych urządzenia dźwigowe?

Windy muszą być poddawane przeglądom technicznym o różnym poziomie wnikliwości w różnych terminach, potwierdzanym każdorazowo dokumentem (opatrzonym datą podpisem osób uprawnionych do przeprowadzenia kontroli i wykazem prac):

·         Minimum raz w miesiącu – windy podlegają przeglądowi opartemu o prace konserwacyjne (smarowanie, regulowanie układu podnoszenia),

·         Raz na pół roku – należy poddać urządzenia przeglądowi generalnemu tzw. rewizji ogólnej dźwigu, oceniającej sprawność systemu windy,

·         Raz w roku – każdy dźwig/ winda musi przejść badanie Urzędu Dozoru Technicznego, wykonywane przez odpowiednie osoby posiadające uprawnienia UDT.

Coroczny przegląd i odbiór urządzeń dźwigowych obejmuje dokładne sprawdzenie działania windy. W przypadku braku wykrycia jakichkolwiek uchybień urządzenie dopuszczone jest do dalszej eksploatacji poprzez opatrzenie właściwą naklejką. Jeśli stwierdzone zostaną nieprawidłowości w działaniu windy, sporządzony zostanie dokument, określający termin i zakres czynności niezbędnych do wykonania, celem przywrócenia poprawności funkcjonowania windy.