Szklane opakowania medyczne to produkty, z którymi stykamy się na co dzień. Kupując krople, syropy lub różnego rodzaju preparaty lecznicze w znakomitej większości nabywamy je właśnie w szklanych butelkach. I o tych właśnie butelkach chcemy opowiedzieć Wam dzisiaj nieco więcej. Zajmiemy się omówieniem samego procesu produkcyjnego oraz właściwości, jakimi charakteryzują się szklane opakowania medyczne

Jak przebiega proces produkcyjny szklanych butelek medycznych?

Słów kilka warto na pewno poświęcić samemu procesowi produkcyjnemu butelek i opakowań medycznych wykonywanych ze szkła. Produkty przeznaczone do użytku medycznego powinny spełniać wymagania tzw. Farmakopei europejskiej, amerykańskiej oraz brytyjskiej. Poza tym butelki szklane muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące klasy hydrolityczności, przepuszczalności światła oraz składu chemicznego. Opakowania szklane są także poddawane weryfikacji pod kątem odporności na ciśnienie wewnętrzne. Ostatnią fazą procesu produkcji jest tzw. wyżarzanie w temperaturze 550 stopni. Następnie butelki pakowane są w szczelne zgrzewki. Dzięki temu nie wymagają dodatkowego mycia przed ich napełnieniem.

Cały proces produkcyjny, w wyniku którego powstają szklane opakowania medyczne, musi być prowadzony w ściśle określonych, ustandaryzowanych i regularnie kontrolowanych warunkach. Zakład produkujący tego typu przedmioty powinien posiadać stosowne certyfikaty potwierdzające spełnienie określonych norm dotyczących wytwarzania szklanych butelek.

Dlaczego butelki medyczne są szklane?

W czasach, kiedy na każdym kroku spotykamy opakowania z tworzyw sztucznych dziwić może, że w przypadku pojemników medycznych wykorzystywane jest szkło. Okazuje się jednak, że ma to swoje uzasadnienie. Szkło jest materiałem dużo bardziej bezpiecznym od tworzywa sztucznego. Przede wszystkim ze względu na fakt, że nie wchodzi w reakcję z płynem, który znajduje się w butelce. Warto pamiętać, że ten „płyn” to nie zwykły napój lub czysta woda, a produkt leczniczy o ściśle określonych właściwościach. Dłuższy kontakt z tworzywem sztucznym mógłby doprowadzić do uwolnienia pewnych związków do cieczy. To z kolei mogłoby wpłynąć na skład i przede wszystkim oddziaływanie danego leku na pacjenta. To stanowczo zbyt duże ryzyko. Szklane pojemniki są dużo lepszym rozwiązaniem.

Dlaczego butelki medyczne są przyciemniane?

Kupując syrop, krople lub inne preparaty medyczne możemy zauważyć, że substancje te znajdują się w charakterystycznych szklanych butelkach z ciemnego szkła. Kolor szkła ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Substancje o charakterze leczniczym muszą być szczególnie chronione przed czynnikami, które mogą zmienić skład substancji. A jednym z takich czynników jest słońce. Przyciemniane szkło ma za zadanie chronić zawartość butelki przed działaniem promieniowania słonecznego. Stopień przyciemnienia musi być zgodny z normami, które określają warunki przechowywania preparatów medycznych. Jak się okazuje niepozorna butelka ma niebagatelny wpływ na zawarty w niej preparat.

Szukając sprawdzonej firmy, która zajmuje się sprzedażą wysokiej klasy szklanych opakowań medycznych, warto skontaktować się z przedsiębiorstwem M.Glass Project z Raszyna. Firma posiada ogromne doświadczenie w produkcji szklanych opakowań dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Współpraca z dużymi odbiorcami jest najlepszą rekomendacją dla jakości oferowanych produktów.