Tarcica budowlana w pigułce

Materiał partnera
2019-11-20

Tarcica budowlana to bardzo ważnym materiał wykorzystywany zarówno do wznoszenia dachów, jak i innych elementów różnego rodzaju budynków. Aby mogła ona być jednak przekazana na rynek m.in. budownictwa mieszkaniowego, musi przejść odpowiednią obróbkę. Musi ona również spełniać krajowe oraz europejskie normy, związane na przykład z ważnym procesem fitosanitarnym. Dowiedz się kilku ważnych rzeczy o tarcicy!

Czym jest tarcica?

Tarcia swoją nazwę wzięła przede wszystkim od procesu „przecierania” drewna, czyli nadawania mu odpowiednich własności technicznych, fizycznych oraz wizualnych. Jest to zatem nic innego, jak ścięte drzewo okrągłe, które jest doprowadzane do formy desek, bali, listew, krawędziaków, łat, czy innych produktów obrzynanych lub nieobrzynanych. Pierwsze wymienione to zaś te, które posiadają obrobione wszystkie cztery płaszczyzny, oraz oba czoła. Można taką tarcicę uznać za gotową do wykorzystania do procesów budowlanych, o ile spełnia określone normy krajowe i europejskie.

Klasyfikacja tarcicy – restrykcyjne regulacje

Tarcia, aby mogła zostać wpuszczona na rynek obrotu drewnem, musi być dokładnie badana specjalistycznymi narzędziami, a czasem także i laboratoryjnie. Istotne jest określenie rodzaju drewna, rodzaju obróbki, jakości drewna, a także sortymentu. Ważne jest również tzw. sortowanie wizualne, oraz maszynowe, w których m.in. wyodrębnia się cztery klasy jakości MS7, MS10, MS13 i MS17. To one pozwalają określić przeznaczenie oraz wytrzymałość danej tarcicy, na co zwracają uwagę zakłady stolarskie i meblarski, dekarze, czy architekci.

Najważniej polskie normy dotyczące tarcicy

Aby różne produkty, zwane zbiorczo tarcicą, mogły z powodzeniem zostać wykorzystanie na rynku m.in. budowlanym, czy wnętrzarskim i ogrodniczym, muszą one przejść obróbkę termiczną i fitosanitarną. Ważne jest wykrywanie wad drewna, czy doprowadzanie go do odpowiedniego poziomu niskiej wilgotności. Najlepsze tartaki takie, jak P.H.U. DREW-POL, restrykcyjnie przestrzegają zatem unormowań. Tych dotyczących tarcicy jest kilka:

  • PN-92/D-02002: Surowiec drzewny. Podział, terminologia i symbole,
  • PN-92/D-95000: Surowiec drzewny. Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie,
  • PN-75/D-96000: Tarcica iglasta ogólnego przeznaczenia,
  • PN-66/D-01100 Wady drewna,
  • PN-79/D-01011 Drewno okrągłe,
  • PN-EN 844-3:2002 Drewno okrągłe i tarcica. Terminologia. Terminy ogólne dotyczące tarcicy.

Warto wiedzieć! Szczegółowe normy europejskie dotyczące tarcicy, mówią również o dopuszczalnych odchyłkach oraz wymiarach, czy też o klasyfikacji wymiarowej drewna okrągłego iglastego oraz liściastego.

Opracowanie artykułu:

PHU Drew-Pol Usługi Tartaczne Ewelina Cieplucha

ul. Kościuszki 15h, 73-155 Węgorzyno zachodniopomorskie
www