Kiedyś do pakowania różnego rodzaju produktów, szczególnie tych o niewielkich rozmiarach, używano opakowań papierowych, woreczków foliowych lub ewentualnie pudełek. To jednak nie było rozwiązaniem szczególnie korzystnym, ponieważ w wielu przypadkach nie gwarantowało odpowiedniego zabezpieczenia produkty. Właśnie dlatego prawdziwą rewolucją okazały się torebki strunowe. Na czym polega ich fenomen?
Torebki strunowe – charakterystyka
Torebki czy też woreczki strunowe to proste opakowania wykonane najczęściej z przezroczystej folii polietylenowe o różnej grubości. Tym, co je wyróżnia, jest ich charakterystyczna budowa – 3 ścianki są maszynowo zgrzane, natomiast jedna, która stanowi zamknięcie, składa się z dwóch strun. Struny te umożliwiają łatwe i co najważniejsze szczelne zabezpieczenie zawartości. Z kolei budowa torebek strunowych sprawią, że są one bardzo odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki zewnętrzne w postaci zabrudzeń czy warunków atmosferycznych.
Zalety woreczków strunowych
Klasyczne woreczki foliowe co prawda są bardzo uniwersalne i można spakować do nich niemal wszystko, ale nie zapewniają szczelności ani odpowiedniego zabezpieczenia przed poruszaniem się czy też wypadnięciem produktu. Z kolei opakowania hermetyczne, chociaż doskonale zabezpieczają to, co się w nich znajduje, po otwarciu, które zazwyczaj wymaga nacięcia, nie nadają się do ponownego użytku. I właśnie tutaj pojawiają się torebki strunowe – jednocześnie zapewniające bezpieczeństwo zawartości oraz dające możliwość wielokrotnego stosowania, bez utraty swoich właściwości. Woreczki strunowe, dzięki swojej konstrukcji można swobodnie zamykać, co sprawia, że nic z nich nie wypadnie, a ponadto przechowywane produkty zachowują swoją świeżość i jakość. Dodatkowo materiał, z którego są wykonane, nie zawiera substancji szkodliwych czy toksycznych.
Gdzie wykorzystywane są torebki strunowe?
Wspomniane właściwości woreczków strunowych pozwalają wykorzystywać je do przechowywania wielu różnych produktów. Najczęściej służą jako opakowanie:
biżuterii,
części i urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych,
akcesoriów krawieckich,
lekarstw,
produktów spożywczych (zioła, herbata, przyprawy, bakalie)
akcesoriów biurowych,
próbek produktów,
kosmetyków,
śrub, nakrętek, wkrętów, gwoździ itp.
Różnorodne zastosowanie torebek strunowych jest możliwe także dlatego, że sklepy, takie jak hurtownia artykułów technicznych Technozbyt-Witan z Gdańska, oferują woreczki w różnych rozmiarach – od 40x60 mm do 550x550 mm.
Ze względu na to torebki strunowe używane są zarówno w domach, jak i zakładach pracy, m.in. w aptekach, szpitalach, pasmanteriach, sklepach jubilerskich, biurach oraz firmach zajmujących się sprzedażą wysyłkową.