Już od kilkudziesięciu lat branża produkcyjna przeżywa swój nieustanny rozwój. Ludzka praca zastępowana była pracą maszyn, jednak człowiek nieustannie nadzorował wszystkie urządzenia. Obecnie pracę maszyn i urządzeń mogą nadzorować inne maszyny. Wszystko jest możliwe dzięki zastosowaniu interfejsu pozwalającego na komunikację urządzenia z operatorem. Bardzo popularne stały się maszyny CNC, które są w stanie szybko i precyzyjnie wykonać swoją pracę. Czym dokładnie jest system CNC i jak wygląda proces powstawania przedmiotów z jego wykorzystaniem?

Czym jest system CNC?

Termin CNC można definiować jako sterowanie urządzeniami za pomocą komputera, który może być w dowolny sposób zaprogramowany. System ten bardzo często wykorzystywany jest m.in. w pracy tokarek, frezarek i innych urządzeń produkcyjnych, które to mają za zadanie wykonać pewne przedmioty o złożonych kształtach. Dzięki zastosowaniu sterowników CNC wykonanie tej pracy możliwe jest w powtarzalny, precyzyjny i szybki sposób. Obróbka tą metodą jest wygodna i dużo szybsza niż w przypadku tradycyjnych metod.

Układ sterowania CNC najczęściej wykorzystywany jest podczas pracy maszyn przetwarzających różnego typu metale, tworzywa sztuczne, drewno lub szkło. Jest on niezwykle przydatny podczas produkcji masowej, gdzie ważne jest, aby wytwarzane elementy miały zachowany ten sam kształt.

Jak wygląda praca maszyn wyposażonych w system CNC?

Urządzenia i maszyny CNC, dystrybuowane przez firmę Profag-service posiadają odpowiednie narzędzia sterujące, regulujące i zarządzające. Sam proces sterowania maszyną ma na celu zagwarantowanie, że dane urządzenie zachowa się w sposób wcześniej zaplanowany. Urządzenia regulujące w maszynie pozwalają oddziaływać na cały układ, tak aby otrzymywane wielkości poddawane zostały regulacji, która pozwoli im na osiągnięcie wartości bliskiej wielkości zadanej. Natomiast proces zarządzania polega na kierowaniu oraz nadzorowaniu wszelkich działań maszyny, w taki sposób, aby jej praca była zgodna z wcześniej ustalonymi oczekiwaniami.

Tworzenie elementów za pomocą skomputeryzowanych maszyn można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest zaprojektowanie pożądanego przedmiotu z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych danych. Kolejny etap dotyczy przetworzenia gotowego projektu na plan sterowania danej maszyny. Ostatnim z etapów jest wykonanie produktu. Sterowniki oraz programy zawarte w maszynie pozwalają na nieustanny nadzór jej pracy oraz na komunikowanie się z operatorem. W celu wytworzenia danego przedmiotu za pomocą systemu sterowania CNC bardzo często stosowany jest interfejs graficzny. Pozwala on na modyfikację projektu przed jego wykonaniem.

Zastosowanie systemów CNC w branży wytwórczej jest coraz częstsze ze względu na wiele jego zalet. Maszyny i urządzenia wyposażone w oprogramowanie CNC nie tylko bezpośrednio wpływają na przyspieszenie produkcji, ale dzięki nim możliwe jest również wykonywanie przedmiotów z różnych materiałów o dowolnie skomplikowanym kształcie. Wszystkie powstałe przedmioty wykonywane są z taką sama starannością i zachowaniem wyznaczonych wcześniej parametrów.