Obecnie w tysiącach domów jednorodzinnych w Polsce, a także często w kamienicach i lokalach użytkowych do produkcji ciepłej wody użytkowej i zasilania centralnego ogrzewania wykorzystuje się kotły gazowe. Wyróżnia się te tradycyjne oraz kondensacyjne, które w uogólnieniu można uznać za proekologiczne oraz energooszczędne. W obu przypadkach niezależnie od modelu i rocznika pieca gazowego ważne są okresowe przeglądy i konserwacje. Usuwanie usterek to zaś zadanie dla certyfikowanych pracowni.

Przyczyny usterek kotłów gazowych

Kotły gazowe tradycyjne są bardziej awaryjne od unowocześnionych kotłów kondensacyjnych. Poważne awarie występują jednak w obu konstrukcjach bardzo rzadko i wynikają głównie z nieprawidłowego zainstalowania do sieci, wyeksploatowania lub złego użytkowania urządzenia. Często użytkownicy kotłów gazowych wskazują również na ich zaniżoną pracę po dłuższej przerwy w użytkowaniu. Niekiedy dochodzi także do problemów z włączeniem się pieca. Przyczyną może być brak zasilania w gniazdku elektrycznym, nieodpowiednie natężenie prądu w instalacji oraz nieprawidłowe działanie bezpieczników w kotle.

W przypadku urządzeń dwufunkcyjnych usterki pojawiają się np. w przypadku przegrzania sprzętu. Istotne jest to, aby kocioł był zamontowany w odpowiednim miejscu w warunkach, które podał producent. Ważne jest także sprawdzenie poziomu wody w instalacji oraz tego, czy nie jest ona zapowietrzona. Niestety takie sytuacje mogą prowadzić do większych awarii kotłów. Warto zatem monitorować prawidłowość działania instalacji c.o. i c.w.u.

Kiedy wezwać pogotowie gazowo-elektryczne?

Nowoczesne kotły takich marek jak TERMET, DE DIETRICH, ARISTON, IMMERGAS czy VAILLANT, są bardzo zelektronizowane oraz zautomatyzowane. Ich większe awarie nie dotyczą zatem tylko termostatów, czujników, systemów spalania, wymienników ciepła, palników oraz wentylatorów. Wielokrotnie związane są właśnie z elektroniką, która odpowiada np. za prawidłowe działanie takich nowoczesnych funkcji jak technologia modulacji mocy oraz instalacji PLUG&PLAY. Dzisiaj serwisem kotłów nowej generacji zajmują się zatem pracownie o szerokich uprawnieniach gazowych oraz elektrycznych. Przykładem jest firma Usług gazowo-elektrycznych Adama Kobsy. Kiedy skorzystać z jej pomocy przy uszkodzeniach?

Przede wszystkim serwisanta należy wezwać wtedy, kiedy kocioł nie chce się włączyć lub jego efektywność nagle spadła. Bezsprzecznie urządzeniem musi zająć się doświadczony specjalista wtedy, kiedy na panelu wyświetlony zostanie kod błędu wskazujący na większą awarię. Technika należy wzywać również przy wszystkich niepokojących i niespotykanych dotąd sytuacjach dotyczących pracy kotła. Przykładem może być zapach spalin, głośna praca wentylatora czy zbyt częste i głośne trzaski dochodzące z palnika.