Mufy kablowe pozwalają na łączenie, rozgałęzienie bądź zakończenie kabli. Umożliwiają również bezpieczne i skuteczne zaizolowanie miejsca, w których działania tego typu zostały przeprowadzone. Niezwykle istotne jest przy tym zapewnienie właściwości elektrycznych i mechanicznych połączenia, którego parametry nie mogą być gorsze niż parametry kabla. Co warto wiedzieć o mufach kablowych?

Jak zbudowana jest mufa kablowa?

Budowa mufy kablowej uzależniona jest od rodzaju kabla, napięcia znamionowego, przekroju i liczby żył oraz technologii, w której zostały one wykonane. Jak informuje specjalista z firmy Efbi, która zajmuje się handlem i produkcją artykułów dla telekomunikacji i energetyki- największym zainteresowaniem cieszą się mufy przelotowe, które łączą odcinki tego samego rodzaju kabla. Mufy przejściowe natomiast, pozwalają na połączenie różnych typów okablowania. Rynek obfituje w mufy kablowe różnego typu. Które z nich są najczęściej wybierane?

Mufy żywiczne

Mufa żywiczna ma najczęściej dwuczęściową formę, którą wypełnia żywica poliuretanowa. Usieciowiony surowiec powstaje z mieszanki płynnej żywicy i utwardzacza. Jego zadaniem jest skuteczne wypełnienie mufy przy jednoczesnym zaizolowaniu, uszczelnieniu i zabezpieczeniu złącza. Istotne jest, że przy montażu muf tego rodzaju, nie ma konieczności użycia specjalistycznych narzędzi ani źródła ciepła. Mufa ma formę, która idealnie dopasowuje się do złącza. Jest odporna na działanie środków chemicznych oraz promieniowanie ultrafioletowe. Mieszanka, którą wypełnia się formę zapewnia doskonałą izolację elektryczną.

Mufy taśmowe

Muf taśmowych używa się do łączenia lub naprawy konkretnego przewodu. Wybrane zestawy umożliwiają łączenie żył przy zastosowaniu specjalistycznych złączek zaprasowywanych. Izolację przewodu można odtworzyć przy pomocy taśmy samospajalnej. Dodatkowo odpowiednio dobrana taśma pozwala na odtworzenie krawędzi ekranu na izolacji podstawowej kabla. W przypadku muf taśmowych ważna jest możliwość wykonania połączenia bez przymusu stożkowania izolacji.

Mufy zimnokurczliwe

Mufy zimnokurczliwe również dobiera się zależnie od rodzaju przewodu. Wykazują one dużą odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio dobrane parametry muf zimnokurczliwych, gwarantują trwałość połączenia, nawet jeśli temperatura otoczenia będzie oscylowała w granicach 90-130 stopni Celsjusza. Największą zaletą muf tego rodzaju jest elastyczność.

Mufy termokurczliwe

Mufy termokurczliwe obkurczają się pod wpływem temperatury. W większości przypadków stosuje się je do przewodów tworzywowych, ekranowych i zbrojonych. Połączenie tego rodzaju charakteryzuje się dużą szczelnością. Jest również odporne na działanie wilgoci oraz uniemożliwia rozprzestrzenienia się ognia.