Jeszcze do niedawna palety kojarzyły się głównie z przemysłem i transportem, jednak obecnie coraz częściej wykorzystywane są także na inne sposoby. Dużą popularnością cieszą się warzywniaki z palet, których największą zaletą jest wygoda i uniwersalność. Możemy w nich posadzić niemal wszystko, a ponadto, nie musimy martwić się szkodnikami występującymi w glebie, czy też mało żyzną ziemią. Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić warzywniak z palet.

Skąd wziąć palety?

Wykonanie warzywniaka z palet jest znacznie prostsze, niż by się mogło wydawać. Wymaga niewiele narzędzi i elementów, a wszystko z łatwością możemy zrobić sami. Podstawę stanowią oczywiście drewniane palety. Te bardzo często posiadamy z odzysku na własnych podwórkach, jako pozostałość po różnorodnych pracach lub zamówieniach. Jeśli nie, wystarczy udać się do miejsc takich jak Skup palet Mirosława Zakrzewskiego, gdzie znajdziemy zarówno klasyczne europalety, palety przemysłowe, jak i nadstawki. To, jaki produkt wybierzemy, zależy od indywidualnych potrzeb oraz wizji na konstrukcję warzywniaka, warto jednak zwrócić uwagę, aby palety nie były uszkodzone.

Przygotowanie palet

W pierwszej kolejności podstawę naszych grządek należy dokładnie oczyścić, a także wyszlifować papierem ściernym, w celu pozbycia się wszelkich nierówności i odstających drzazg. Dodatkowo całość możemy pokryć specjalnym impregnatem ochronnym, który zwiększy odporność na wodę. Jeśli chcemy mieć szersze grządki, paletę odwracamy do góry nogami, tak by deski znajdowały się na ziemi. Następnie istotną kwestią jest zabezpieczenie. W celu uniknięcia wymywania ziemi warto palety drewniane po bokach i u postawy obić czarną agrowłókniną, która jednocześnie dzięki swoim właściwościom zapewnia dobry przepływ powietrza. Materiał możemy łatwo zamocować za pomocą kilku gwoździ lub zszywacza. Tak przygotowane grządki ustawiamy na ich docelowym miejscu i wypełniamy ziemią. Najlepiej sprawdzi się połączenie ziemi uniwersalnej z dodatkiem kompostu lub innych naturalnych nawozów.

Warzywniak z palet  – co posadzić?

Dzięki temu, że warzywniak wypełniany jest uniwersalną ziemią, która jest idealna dla większości roślin, mamy praktycznie całkowitą dowolność, jeśli chodzi o to, co posadzić. Jedynym ograniczeniem jest wielkość warzyw bądź owoców, gdyż będą one miały niewielką przestrzeń do rozwoju. Warzywniak z palet stanowi idealne środowisko dla sałaty, rzodkiewki, cebuli, czosnku, marchewki, pomidorów, wszelkiego rodzaju ziół takich jak np. koperek czy szczypiorek, a także owoców takich jak poziomki bądź truskawki. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co chcemy posadzić i ile grządek w paletach posiadamy.