Blog Panoramy Firm

Worki i opakowania papierowe zastąpią plastikowe…

Materiał partnera
2019-05-25
worki papierowe

Jeszcze kilka lat temu większość hipermarketów, magazynów, a także ośrodków przemysłowych wykorzystywało technologie opakowaniowe oparte o tworzywa syntetyczne. Mowa oczywiście o różnego rodzaju workach plastikowych, a także foliach. Nowe dyrektywy unijne dotyczące ochrony środowiska, a także rozwój  na rynkach – również polskim – przedsiębiorstw recyklingowych m.in. makulatury spowodowało, że dzisiaj panuje nowy trend. Mowa o stosowaniu opakowań papierowych, które są w 100% biodegradowalne!

W stronę opakowań papierowych…

Analizy unijne dotyczące ochrony środowiska wykazały negatywny skutek stosowania worków foliowych i innych materiałów opakowaniowych z tworzyw sztucznych zarówno w obrocie detalicznym wśród klientów indywidualnych, jak i hurtowym w środowisku B2B. Przeładowane wysypiska śmieci, zanieczyszczenie środowiska naturalnego, efekt cieplarniany, a także poziom zaśmiecenia miast, okazał się zbyt wysoką ceną w zamian za niewielkie nakłady produkcyjne opakowań plastikowych. To między innymi właśnie dostrzeżenie zagrożeń środowiskowych spowodowało to, że dzisiaj worki foliowe, są stosowane w np. hipermarketach na niewielkim poziomie! Przykładem może być między innymi olbrzymia redukcja tychże opakowań w obrocie sklepów LIDL, które kiedyś w przeciągu roku produkowały odpad ponad 3500 ton plastikowych torebek…

Obecnie tysiące przedsiębiorstw z różnych branż zwróciło się zatem ku alternatywie, jaką dzisiaj okazały się nie tylko w 100% biodegradowalne, ale także opłacalne w produkcji ze względu na niski koszt recyklingu, czyli ku opakowaniom papierowym.  Opakowania papierowe,  mają wytrzymałość i kształt odpowiedni do zastosowania. Produkowane są worki papierowe na 50kg towaru choć obecnie ze względu na przepisy regulaminu pracy częściej produkowane są worki papierowe do, których pakowane jest 25-30kg towaru. Worki są, wykonywane zarówno z papieru ze 100% celulozy jak również surowca z recyklingu - papieru makulaturowego.

Worki papierowe, na których jest możliwe wykonywanie wysokiej jakości nadruku są bardzo dobrym nośnikiem reklamowym tanim w wytworzeniu zarówno w małych seriach, jak i tych przekraczających tysiące sztuk!

Przemiany na rynku opakowaniowym

Przemiany na rynku opakowaniowym najlepiej obrazują dwa zjawiska. Pierwszym z nich jest wysokie opodatkowanie produkcji oraz dystrybucji worków foliowych, co w Europie jako pierwsza wprowadziła Dania, a drugim jest struktura wykorzystania surowca celulozowego. Kiedyś materiał papierniczy przede wszystkim nasycał rynek związany z produkcją przemysłową, dzisiaj zaś wskutek rozwoju technologii produkcji papieru w głównej mierze jest on wykorzystywany do wytwarzania właśnie opakowań! Pokazuje to skalę przemian ekonomicznych i ekologicznych, oraz to, jak szybko worki foliowe przeszły w niepamięć. Dzisiaj bowiem opakowania papierowe bardziej opłacalne są nawet przy pakowaniu zapraw budowlanych, cementu, wapna, kredy, czy produktów spożywczych, od cukru począwszy, na mące kończąc. Warto wiedzieć bowiem, że w porównaniu z plastikowymi, syntetycznymi tworzywami, te z tektury/papieru, są bardziej bezpieczne dla człowieka, co docenia branża gastronomiczna i przetwórstwa spożywczego oraz rolnictwo, które muszą sprostać normom GHP, GMP i HACCP. 

Rodzaje torebek papierowych

Cienkie opakowanie papierowe, to przede wszystkim torebki papierowe do produktów spożywczych: pieczywa, kanapek, ciastek torby papierowe bez górnego zamknięcia, a także te szczelnie zamykane. Produkowane są one zaś z jednej lub wielu warstw papieru białe lub szare, mogąc pomieścić  towar o różnej wadze. Producenci wytwarzają zatem torby papierowe na 0,5 kg, lub znacznie większe worki papierowe nawet do 50 kg! Papier może być specjalnie uszlachetniony, aby mieć specyficzne właściwości dodatkowej ochrony na wodę, czy wilgoć, oraz uszkodzenia mechaniczne. Opakowania papierowe wcale nie są zatem mniej wytrzymałe i trwałe od tych plastikowych

Jeden z polskich producentów worków papierowych

Jednym z polskich producentów worków papierowych, jest firma TEFIM Sp. z o.o., działająca na rynku od 27 lat, która obsługuje firmy głównie z branży spożywczej: młyny, zamrażalnie, suszarnie ziół a także producentów pasz dla zwierząt, zakłady chemiczne, producentów materiałów budowlanych, opałowych. Warto przy tym wiedzieć, że przedsiębiorstwo to dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji worków  jest w stanie personalizować opakowania papierowe, tworząc na nich różnego rodzaju nadruki, czy napisy. Klienci każdorazowo mogą zaś uczestniczyć w całym procesie projektowym. Z pełną charakterystyką produktów, usług i innych działań firmy TEFIM, zapoznaj się na jej dedykowanej stronie www. Przedsiębiorstwo to jest bowiem doskonałym przykładem tego, że można produkować opakowania z papieru o parametrach identycznych jak opakowania foliowe co umożliwia zastosowanie worków i toreb papierowych zamiast foliowych . Można dbać o środowisko naturalne i produkować opakowania w pełni odpowiednie do przeznaczenia!

Opracowanie artykułu:

Tefim Sp. z o.o. Producent worków papierowych

ul. Złota 11/2, 00-019 Warszawa Śródmieście, mazowieckie
e-mail
www