Pneumatyka zaliczana jest do technologii, która służy do przekazywania energii i sterowania różnymi podzespołami urządzeń oraz maszyn z wykorzystaniem czynnika roboczego w postaci sprężonego powietrza. Ze względów na bezpieczeństwo użytkowe układów pneumatycznych, ich niebywale wysoką moc przerobową przy niskich kosztach eksploatacyjnych, a także ze względów niewielkiego ryzyka wystąpienia awarii, pneumatyka stosowana jest w wielu obszarach naszego życia. O tym opowiadają eksperci z firmy APE, która od lat dostarcza elementy pneumatyczne do klientów z różnych branż.

Pneumatyka i jej dwie funkcje

Technologia pneumatyczna jest bardzo złożona, czemu dowodzi jej wykorzystanie nawet w przemyśle zbrojeniowym i kosmicznym. W uproszczeniu można jednak przyjąć, iż dzieli się ona na urządzenia, układy, systemy oraz mniejsze podzespoły, które zalicza się albo do napędów pneumatycznych, albo do sterowników pneumatycznych. Jak zaś tłumaczą eksperci z firmy APE – AUTMATYKA, PNEUMATYKA, ELEKTROTECHNIKA, w pierwszym przypadku sprężone powietrze jest nośnikiem energii napędowej, a w drugim stanowi nośnik informacyjny. Tym samym pozwala przenosić energię i sygnały sterujące; odprowadzać ciepło; gwarantować prawidłowe smarowanie powierzchni ruchomych; a także może wpływać na żywotność różnych części mechanicznych, poprzez zmniejszanie poziomu sił na nie działających.

Prostym przykładem użycia techniki pneumatycznej są zaś systemy blokowe układów pneumatycznych, które składają się na:

  • element przetwarzający powietrze atmosferyczne na medium energetyczne (sprężarka),
  • podzespoły uzdatniania sprężonego powietrza,
  • elementy sterujące układem,
  • elementy przetwarzające energię sprężonego powietrza na energię mechaniczną (siłowniki).

Elementy zaliczane do układów pneumatycznych

Elementów, które można zaliczyć do układów pneumatycznych, jest naprawdę wiele. Specjaliści z firmy APE podkreślają, że pneumatyka to zarówno wspomniane sprężarki i siłowniki, jak i elektrozawory, szybkozłącza, armatura przemysłowa, złączki wtykowe, zawory procesowe czy węże oraz przewody. Do elementów pneumatycznych można zaliczyć też szereg akcesoriów wykorzystywanych w technice próżniowej.

Jeśli chodzi zaś o najpopularniejsze podzespoły pneumatyczne, eksperci firmy APA wyszczególniają zawory pneumatyczne, które spełniają funkcje sterownicze. Można podzielić je m.in. na:

  • zawory pneumatyczne do sterowania kierunkiem strumienia powietrza (np. zawory rozdzielające),
  • zawory pneumatyczne do odcinania przepływu powietrza (przykładem są tzw. zawory logiczne),
  • zawory pneumatyczne do sterowania ciśnieniem powietrza (stosuje się je w celach zabezpieczania układów pneumatycznych i nie tylko),
  • zawory pneumatyczne do sterowania wielkością przepływu powietrza (np. zawory dławiące).

Najbardziej rozpowszechnioną grupą podzespołów pneumatycznych napędowych są zaś urządzenia zwane sprężarkami. Przekształcają one energię silnika spalinowego lub elektrycznego na energię sprężonego powietrza, co wykorzystuje się m.in. w prasach, zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, obrabiarkach CNC, urządzeniach pakujących, a nawet niebywale innowacyjnych manipulatorach pneumatycznych. Zastosowanie napędów pneumatycznych jest zatem szerokie, a firma APE dostarcza wysokiej klasy elementy klientom z sektora motoryzacyjnego, lotniczego, górniczego, metalurgicznego, transportowego, budowlanego, stoczniowego, elektroenergetycznego  oraz z wielu innych branż.

Zalety techniki pneumatycznej

Specjaliści z firmy APE wyjaśniają, że silne spopularyzowane pneumatyki w przemyśle, transporcie czy budownictwie jest związane z niezwykłą wydajnością, jaką gwarantują m.in. napędy pneumatyczne. Układy wyróżniają się prostą instalacją bez przewodów powrotnych, a także dużą szybkością działania w bardzo czystym środowisku pracy. Ponadto wyjściowe medium robocze – powietrze atmosferyczne – jest ogólnodostępne, a to obniża koszty eksploatacyjne do niezbędnego minimum. Układy pneumatyczne napędowe lub sterujące nie są też obarczone wysokim poziomem awaryjności i gwarantują wysokie bezpieczeństwo pracy. Ponadto liczyć można na dużą szybkość działania systemów pneumatyki, w tym na bardzo duże prędkości ruchu i możliwości sterujące.

Zespół firmy APE dodaje, że popularność pneumatyki jest też osiągana dzięki wysokiemu poziomowi znormalizowania elementów pneumatycznych na rynku europejskim, a także światowym. Podzespoły wchodzące w skład systemów pracujących ze sprężonym powietrzem zapewniają zaś szerokie możliwości projektowe. Warto również wspomnieć, że układy pneumatyczne są z wielu względów bardziej proekologiczne od odpowiedników hydraulicznych.

Pneumatyka w firmie APE

Każdy, kto szuka wysokiej klasy elementów pneumatycznych różnego zastosowania i funkcjonalności, powinien zwrócić uwagę na szeroką ofertę przedsiębiorstwa APE. Firma oferuje siłowniki, zawory pneumatyczne czy szybkozłącza tylko od najlepszych światowych producentów, zawsze przedstawiając certyfikaty produktów oraz ich deklaracje własności użytkowych. Jak zaś podkreśla jeden z doradców firmy APE:

Jesteśmy otwarci na stałą współpracę, zapewniając kompleksowe doradztwo, szybkie dostawy i atrakcyjne ceny. Dbając o najbardziej innowacyjne rozwiązania przemysłowe, oferujemy naszym klientom zarówno szeroko rozumiane elementy pneumatyczne, jak i te zaliczane do automatyki przemysłowej. Wśród wielu producentów, których produkty dystrybuujemy wyróżnić możemy zaś tak cenione marki, jak PENUMAX, FESTO, BURKERT, DANFOSS, ASCO JOUCOMATIC, PREMA KIELCE, FESTO, BURKERT, CARLO GAVAZZI, CROUZET, LEGRIS, REXROTH, METAL WORK, SMC oraz PARKER. Zapraszamy do kontaktu i współpracy!