Odpowiednie zabezpieczenie elementów metalowych oraz innych powierzchni, które mogą powodować nadmierne tarcie o siebie, ma bezpośredni wpływ na sprawność całego mechanizmu urządzenia. W tym celu stosuje się różnego rodzaju smary. Ich właściwości decydują o tym, w jakich warunkach pracy urządzenia mogą zostać wykorzystane i jak dobrą ochronę stanowią.

Właściwości smaru

To substancja, którą stosuje się w celu zmniejszenia tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami metalowymi, które poruszają się względem siebie. W odróżnieniu od olejów, smary w składzie mają dodatkowo zagęszczacz, który eliminuje jego ewentualne wyciekanie spomiędzy szczelin, w których zostanie zastosowany. Dobór jego rodzaju jest istotny ze względu na warunki pracy danych elementów. Smar wnika w szparę pomiędzy dwiema częściami maszyny i tworzy warstwę poślizgową. Dzięki temu całe urządzenie działa sprawniej, a jego składowe nie zużywają się tak szybko i nie są narażone na trwałe uszkodzenie. Ponadto substancje smarowe chronią także maszynę przed przegrzewaniem się, korozją oraz szybszym zabrudzeniom. Różnego rodzaju produkty z tej grupy oferuje między innymi dystrybutor materiałów przemysłowych – firma KonVest, znajdująca się na terenie Rzeszowa.

Smar litowy

Jest przede wszystkim odporny na wilgoć i można go stosować w maszynach pracujących na wysokich oraz niskich obrotach. Dzięki odpowiednim dodatkom może mieć najróżniejsze zastosowanie, dlatego często nazywany jest smarem uniwersalnym. Na przykład dzięki obecności w składzie PTEF istnieje możliwość stosowania go w urządzeniach, mających kontakt z żywnością. Zapewnia on ochronę antykorozyjną, a także nie poddaje się działaniom soli. Można także odnaleźć produkty z zawartością dwusiarczku molibdenu, który sprawdzi się szczególnie w przypadku przegubów homokinetycznych oraz kulkowych. Jego właściwości niwelują drgania i sprawiają, że nadaje się do wyższych obciążeń, jak i niższych zakresów obrotów pracy urządzenia.

Smar miedziany

Przede wszystkim jest wykorzystywany w przemyśle ciężkim w celu ochrony elementów, które muszą funkcjonować w bardzo wysokiej temperaturze. Jest odporny na wartość do 1200°C. Niemniej jednak przy około 320 stopniach staje się smarem suchym. Najlepiej sprawdza się w razie potrzeby konserwacji śrub, nakrętek, sworzni, świec zapłonowych lub połączeń gwintowych. Pomaga zniwelować piszczenie oraz skrzypienie poszczególnych elementów, jak również ułatwia montaż i demontaż konstrukcji bez ryzyka jej uszkodzenia.

Smar silikonowy

Można go używać, podobnie jak smaru teflonowego w urządzeniach przemysłu spożywczego, ponieważ nie jest toksyczny. Sprawdza się w warunkach dużej wilgotności bądź zapylenia. Poza powierzchniami metalowymi skutecznie zabezpiecza również krawędzie wykonane z różnych tworzyw sztucznych, ceramiki lub gumy.

Smar grafitowy

Jego główne właściwości to odporność na czynniki atmosferyczne oraz duże obciążenia. Charakteryzuje się także wysoką przewodnością elektryczną w połączeniach elementów z dużym naciskiem na siebie. W wysokich temperaturach w momencie wytopienia się smaru pozostawia powłokę grafitową, która umożliwia smarowanie na sucho. Najczęściej jest wykorzystywany do konserwacji łańcuchów lub otwartych przekładni zębatych. Nie można jednak używać go do zabezpieczania części precyzyjnych, jak i łożysk tocznych.