Zakłady przemysłowe prześcigają się obecnie w stosowaniu coraz nowszych rozwiązań, których celem jest usprawnienie pracy i zmniejszenie zagrożeń. Opierają się one na urządzeniach zbudowanych w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Dzięki nim oprócz efektywności pracy, zakłady podnoszą jakość produktów. Do takich nowoczesnych rozwiązań należy obróbka CNC, która przy wykorzystaniu mikrokomputera pozwala na uzyskanie niezwykłej dokładności. Co to jest obróbka CNC i jakie ma zastosowania?

Co to jest obróbka CNC?

Obróbka CNC to nic innego jak komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. To najpopularniejszy sposób wytwarzania między innymi części silników. Dzięki wykorzystaniu mikrokomputerów, obróbka CNC charakteryzuje się niezwykłą precyzyjnością. Z tego powodu wykorzystuje się ją przy produkcji części, które muszą być wykonane według ściśle określonej dokumentacji. Rozwiązanie to pozwala bowiem na uzyskanie takiego kształtu czy wielkości, jakiego nie można oczekiwać przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. Metoda ta umożliwia obrabianie płaszczyzn, uzębień, kanalików czy powierzchni kształtowych.

Etapy obróbki i zalety metody

Obróbkę skrawaniem CNC można podzielić na trzy etapy. Pierwszym jest stworzenie na komputerze pożądanego projektu. W drugim projekt musi zostać przetworzony na postać planu sterowania narzędziami. W ostatnim etapie następuje obróbka konkretnego tworzywa. Skrawanie pozwala na wiercenie, planowanie, szlifowanie czy grawerowanie. Nadaje się nie tylko do metalu – obróbka drewna również jest możliwa. Obróbkę CNC dzieli się na frezowanie i toczenie. Frezowanie skupia się obróbce pionowej, do toczenia podstawia się elementy cylindryczne. Toczenie CNC pozwala na obróbkę skomplikowanych kształtów, a nawet detali, które nie przekraczają kilku milimetrów. Dzięki obróbce skrawaniem CNC zmniejszają się koszty ogólne przedsiębiorstwa oraz czas obsługi maszyn. Urządzenie wystarczy zaprogramować raz, by powielało dalej określony schemat. Pozwala to na pozyskiwanie dużej liczby powtarzalnych produktów, co gwarantuje minimalizowanie liczby błędów. Obróbka CNC zapewnia również oszczędność stosowanego do pracy materiału. Dodatkowo maszyny do obróbki CNC mogą wykonywać poszczególne elementy znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych, ręcznych technik.
Obróbka CNC ma też wady. Wiąże się ona z wyższymi kosztami i koniecznością zastosowania specjalnego oprogramowania komputerowego. Mimo tego świadczeniem usług z zakresu obróbki CNC zajmuje się coraz więcej profesjonalnych firm, posiadających specjalistyczny sprzęt i oferujących realizację tego rodzaju prac.