W trakcie remontu starego domu lub mieszkania warto jest przyjrzeć się również instalacji elektrycznej, bowiem może być konieczna jej wymiana. Stare instalacje elektryczne często są zawodne, a do tego są niebezpieczne, ponieważ grożą porażeniem lub mogą spowodować pożar. Dodatkowo mogą sprawiać trudności, gdy podłączamy do nich nowoczesny sprzęt elektryczny. Co należy wiedzieć o wymianie i modernizacji instalacji elektrycznej?

Co należy sprawdzić przed wymianą instalacji elektrycznej?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wymianę instalacji elektrycznej, najlepiej tę czynność wykonać w trakcie remontu mieszkania, ponieważ zmniejszy to koszty inwestycji. Jednak zanim faktycznie dojdzie do wymiany instalacji elektrycznej, powinniśmy zlecić elektrykowi ocenę stanu tej instalacji. Sprawdzanie instalacji elektrycznej obejmuje:

      ·        sprawdzenie stanu przewodów,

     ·       sprawdzenie tablicy rozdzielczej – jeśli posiadamy starą tablicę, która posiada bezpieczniki topikowe, czyli tzw. korki, konieczna będzie jej wymiana na nową tablicę z wyłącznikami nadmiarowoprądowymi oraz wyłącznikiem różnicowoprądowym,

      ·        sprawdzenie puszki przyłączeniowe,

      ·        sprawdzenie działania ochrony przeciwpożarowej.

Poza tym niezbędne będzie przeprowadzenie pomiarów rezystancji izolacji.

Jak się okazuje nie tylko stare instalacje elektryczne wymagają wymiany. Dość często zdarzają się sytuacje, w których źle określiliśmy własne potrzeby związane np. z ilością gniazdek w domu. Wówczas również konieczna jest modernizacja instalacji elektrycznej. Zarówno wymianą, jak i modernizacją instalacji elektrycznych zajmują się fachowcy z firmy El-Mat Instalatorstwo Elektryczne. Zbyt mała liczba gniazdek elektrycznych przekłada się na to, że korzystamy z przedłużaczy, a to powoduje przeciążanie instalacji, czego skutkiem będzie „wyskakiwanie korków”.

Instalacja elektryczna – wymiana czy modernizacja?

Niekiedy zdarza się tak, że myślimy, aby wymienić instalację elektryczną, jednak nie zawsze są potrzebne aż takie kroki. Czasem odpowiednia będzie tylko modernizacja instalacji. Oczywiście instalacje, które mają 20 lat i więcej zazwyczaj wymagają wymiany, jednak nie jest to regułą. Nawet jeśli nie ma potrzeby wymiany całej instalacji, to na pewno znajdą się elementy, które z pewnością trzeba będzie zastąpić nowymi. W trakcie kontrolowania instalacji elektrycznej, elektryk musi zwrócić uwagę przede wszystkim na elementy, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo. Tymi elementami są:

      ·        bezpieczniki starego typu,

      ·        przewody w starej izolacji,

      ·        uszkodzone lub nadtopione włączniki i gniazda elektryczne.

Wymiana wyżej wymienionych części instalacji elektrycznej z pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z niej. Jednak musimy liczyć się z tym, że nie tylko na tych elementach zakończy się wymiana instalacji elektrycznej.

Oczywiście wymiana instalacji elektrycznej nie zawsze jest konieczna. Niekiedy wystarczająca okazuje się być jej modernizacja. Modernizacja instalacji polega na zmianie pewnych elementów. Przykładem może być zmiana położenia gniazdek elektrycznych lub zwiększenie ich ilości w domu. Powodem modernizacji instalacji elektrycznej najczęściej jest zwiększenie liczby odbiorników. W trakcie modernizacji należy wziąć pod uwagę moc wszystkich podłączanych urządzeń. Warto również zastanowić się nad tym, by urządzenia, które mają wysokie zapotrzebowanie na prąd były podłączone do oddzielnych obwodów.