Blog Panoramy Firm

Wyroby ze stali nierdzewnej – co warto o nich wiedzieć i gdzie się je stosuje?

Materiał partnera
2019-07-10
produkcja stlai

Uniwersalność zastosowania stali nierdzewnej oraz ilość wytwarzanych z niej produktów jasno pokazują, że jest to jeden z najlepszych pod względem wytrzymałościowym materiałów. Przy zachowaniu unikalnych i bardzo pożądanych przez inwestorów właściwości, wciąż jest to materiał stosunkowo tani, który jednocześnie doskonale poddaje się obróbce. Co warto wiedzieć o stali nierdzewnej i w jakich branżach wykorzystuje się ją najczęściej?

Czym jest stal nierdzewna?

Aby dokładnie zrozumieć, czym jest stal nierdzewna, trzeba uświadomić sobie powody, które przyczyniły się do jej stworzenia. Choć stal sama w sobie bardzo szybko podbiła rynek, okazało się, iż nie jest to materiał pozbawiony wad. Z czasem można było zaobserwować dezintegrację najczęściej spowodowaną niesprzyjającymi warunkami atmosferycznym, w tym przede wszystkim wilgoci. Aby uchronić różnego rodzaju konstrukcje przed korozją, naukowcy rozpoczęli prace nad tym, jakie konkretnie dodatki stopowe należy zastosować w procesie produkcji. Okazało się, że najlepiej w tej funkcji sprawdza się chrom oraz nikiel. Nie należy zapominać również o tym, iż korodowanie to proces polegający na utlenianiu się metalu, który jedynie przyspieszany jest przez wilgoć. Korozja może pojawić się również w wyniku kontaktu stali np. z kwasami.

Poza wysoką odpornością na rdzewienie, specjalistyczną stal cechuje również możliwość zastosowania w agresywnym chemicznie środowisku, wytrzymałość na wysokie temperatury oraz wyraźnie lśniący połysk. Wśród najpopularniejszych rodzajów stali nierdzewnej wyróżnić można przede wszystkim stal austenityczną, ferrytyczną, martenzytyczną oraz ferrytyczno-austenityczną. Gdzie konkretnie się jej używa?

Zastosowanie stali nierdzewnej

Swoją ogromną popularność stal nierdzewna zawdzięcza uniwersalności zastosowań. Bardzo często można ją spotkać w przemyśle spożywczym, gdzie wykorzystuje się ją do stworzenia różnego rodzaju kotłów, zbiorników i baniaków, służących do magazynowania lub produkcji żywności. Dlatego właśnie ze stali tego typu robi się także maszyny do lodów. Elementy ze stali nierdzewnej są oczywiście stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, jako jeden z komponentów każdego auta. Stal nierdzewna zyskuje coraz większe uznanie wśród inwestorów, zajmujących się budową zadaszeń.

W tym przypadku docenia się również wizualny aspekt całej konstrukcji. Aby mieć pewność, że zamówione wyroby charakteryzowały się będą najwyższą możliwą do uzyskania jakością, warto w tej kwestii zaufać najbardziej rekomendowanym dostawcom, do których zdecydowanie zalicza się firma, której właścicielką jest Marianna Maliszewska. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu i setkom zrealizowanych inwestycji firma wyrobiła sobie opinię jednej z najrzetelniejszych w skali całego regionu. Klienci mogą liczyć zarówno na miłą atmosferę współpracy, jak i profesjonalne doradztwo i atrakcyjne ceny.

Opracowanie artykułu: