Z czego wytwarzane są zbrojenia?

Materiał partnera
2019-11-25

Zbrojenia budowlane zwiększają wytrzymałość tworzonej konstrukcji. Wykorzystywane są w domkach jednorodzinnych, fabrykach, hotelach, kościołach, a ponadto takich inwestycjach jak budowa dróg i mostów. Do najczęściej stosowanych zbrojeń zalicza się siatki, stopy fundamentowe, belki zbrojeniowe, a także wiele innych. Jakie są rodzaje i techniki zbrojenia budynku?

Z czego wytwarzane są zbrojenia?

Zbrojenia budowlane produkowane są przede wszystkim ze stali. Zasadnicze znaczenie ma wybór właściwego gatunku. W przypadku tego tworzywa ważne są takie parametry jak elastyczność i rozciągliwość. Bez tych elementów nie jest ona w stanie realizować swoich zadań. Zbrojenia budowlane mają formę prętów. Niejednokrotnie spotyka się również siatki stalowe umożliwiające wzmocnienie murów charakteryzujących się większą powierzchnią.

Jakie wyróżnia się rodzaje zbrojeń budowlanych?

Wymienia się najczęściej dwa rodzaje zbrojeń, a mianowicie nośne i uzupełniające. Pierwsze ustalane są na podstawie wyliczeń, które dotyczą wszystkich obciążeń, na jakie może być narażona ściana. Dlatego jakość wykonania jest taka ważna. Nawet najmniejsza nieprawidłowość w tym zakresie sprawia, że zbrojenia nie spełniają swojej funkcji.

Zbrojenia uzupełniające przystosowane są do wzmacniania zbrojeń nośnych. Używane są przede wszystkim dla bezpieczeństwa, szczególnie w celu naprawy błędów podczas wcześniejszych obliczeń – zauważa specjalista reprezentujący firmę RBS Stal, która zajmuje się kompleksową obsługą wykonawców inwestycji w zakresie zbrojeń budowlanych.

Jakie wyróżnia się techniki zbrojenia betonu?

Zbrojenie budynków odbywa się z wykorzystaniem metody ręcznej lub automatycznych narzędzi. Pierwsza metoda jest mało efektywna. W tym przypadku do łączenia stosuje się drut wiązałkowy. Takie działanie może przyczynić się do opóźnienia inwestycji.

Profesjonalne narzędzia zwiększają wydajność, a także tempo działań. Najczęściej wykorzystuje się wiązarkę do zbrojeń, która jest lekka i obsługuje się ją w sposób intuicyjny. Działanie odbywa się z wykorzystaniem koła zębatego. Na początku drut jest skręcony przez maszynę, a następnie odcięty. Wiązarka do zbrojeń zwiększa komfort pracy. Co więcej, dzięki temu można uniknąć wiele kontuzji, do których może dojść podczas zbrojenia ręcznego.

Opracowanie artykułu:

RBS Stal Sp. z o.o.

32-003 Podłęże 661 małopolskie
e-mail
www