Właściwe zabezpieczenie materiału na paletach jest jednym z najważniejszych zadań, przed którymi musi stanąć każdy kierownik magazynu. Szczególnie kłopotliwa może być sytuacja, w której poszczególne towary magazynowane są na zewnątrz. Narażone są wtedy na wiele czynników, które mogą spowodować ich zniszczenie. Do ochrony produktów na paletach używa się kapturów oraz przekładek. Co warto o nich wiedzieć, aby wybrać najlepsze rozwiązanie na własne potrzeby?

Kaptury na palety – czym są?

Ze względu na swoje unikalne i bardzo pożądane przez inwestorów właściwości, specjalistycznie zaprojektowane kaptury, służące do ochrony palet, cieszą się coraz większą popularnością ze strony klientów. Zasadniczo można podzielić je na trzy rodzaje. Na kaptury foliowe, termokurczliwe oraz opakowaniowe. Czym konkretnie się charakteryzują? Kaptury wykonane z folii można uznać za pewnego rodzaju model podstawowy o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Wykonane są z grubej folii polipropylenowej i wyprodukowane mogą zostać zarówno w wersji transparentnej, jak i kolorowej. Doskonale chronią materiał przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, w tym przede wszystkim przed wilgocią w postaci wody deszczowej.


Kaptury termokurczliwe stosowane są przede wszystkim do zbiorczego pakowania produktów i chronią je przed przypadkowym zsunięciem z palet podczas transportu. Dodatkowymi atutami takiego rozwiązania są również istotne aspekty związane z izolacyjnością oraz estetyką. Kaptury opakowaniowe zaś  produkowane są w różnych rozmiarach, w zależności od wymiaru konkretnego materiału. Dzięki ich zastosowaniu znacznie wzrasta żywotność produktów magazynowanych na zewnątrz. Kaptury opakowaniowe doskonale chronią także przed promieniami ultrafioletowymi. A co, jeśli chodzi o przekładki do palet?

Przekładki paletowe – co warto wiedzieć?

Przekładki paletowe w zdecydowanej większości przypadków wykonywane są z tektury. Co może oznaczać to dla potencjalnego kupującego? Nie mniej, nie więcej niż to, że ich wytrzymałość w momencie, gdy bezpośrednio wyeksponowane są na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, jest ograniczona. Niemniej jednak nie można nie wspomnieć, że różnego rodzaju przekładki, bez względu na ich wielkość oraz grubość, doskonale spiszą się w przestrzeniach zamkniętych. Ich podstawowym zadaniem jest oddzielenie od siebie poszczególnych warstw towaru na palecie. Dzięki temu podczas transportu nie obijają się one o siebie, co mogłoby spowodować ewentualne uszkodzenia w formie pęknięć lub zarysowań. Przekładki tekturowe mają jeszcze jedną ogromną zaletę. O czym konkretnie mowa? Są po prostu bardzo tanie.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z rozwiązań jest lepsze. Pewne jest tylko to, że powinno być one maksymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. W razie wątpliwości co do tego, jakie zabezpieczenie wybrać, warto skorzystać ze specjalistycznej porady, którą zapewniają pracownicy firmy Bufiplast. To rodzinna firma z ogromnymi tradycjami, która dzięki swojemu doświadczeniu i opanowaniu procesu produkcyjnego do granic perfekcji od lat zapewnia swoim klientom łatwy dostęp do różnego rodzaju opakowań oraz produktów ochrony zmagazynowanych towarów.