Efektywne odprowadzanie dymu z wnętrza budynku możliwe jest poprzez umieszczenie w dachu specjalnych klap. Sprawdzają się one jednak nie tylko w trakcie pożaru, są bowiem wykorzystywane m.in. do przewietrzania pomieszczeń w obiektach użytkowych. Mają wiele funkcji i są z tego względu oferowane w kilku wariantach. Jakie jeszcze jest zatem ich zastosowanie oraz jak są zbudowane?

Klapy dymowe podnoszące bezpieczeństwo

Głównym zastosowaniem klap dymowych punktowych jest możliwość odprowadzania z budynku szkodliwych gazów i substancji w momencie pożaru. Dym ulatujący przez otwarte klapy zainstalowane w dachu to rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo obiektu użytkowego, ułatwiające przeprowadzenie ewakuacji oraz całej akcji ratowniczej. To właśnie dzięki klapom dymowym można również skutecznie usunąć trujące gazy z budynku. Początkowa faza pożaru to mnóstwo dymu i trujących substancji, przez co użytkownicy obiektu mają trudności z odnalezieniem wyjścia, tracą orientację, zaczynają się dusić, przez co nierzadko dochodzi do omdleń. Utrudnia to znacząco akcję ratowniczą i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Klapy dymowe pomagają uniknąć tego typu groźnych sytuacji.

Klapy dymowe przydają się jednak nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Zwiększają też funkcjonalność całego obiektu. Za ich pomocą można bowiem doświetlić wnętrza. Są również efektywnym elementem zapewniającym wentylację powietrza. Ich otwarcie pozwala na dokładne przewietrzenie pomieszczeń. Klapy dymowe punktowe muszą być jednak dopasowane do konkretnego typu budynku i jego eksploatacji. Wiele modeli klap oferuje firma Rewa Sp. z o.o., proponując m.in. różne warianty zastosowanych mechanizmów i nie tylko. Czym zatem konkretnie wyróżniają się poszczególne rodzaje klap dymowych punktowych?

Podstawa z blachy i nie tylko

Model punktowy to zdecydowanie najczęściej wybierany rodzaj klap dymowych. Do ich otwierania stosuje się wybrane mechanizmy, w tym m.in. napędy pneumatyczne, mechaniczne lub elektryczne. Klapy dymowe punktowe mogą być zarówno kwadratowe, jak i prostokątne, a ich podstawa bywa nie tylko prosta, ale też skośna i prosto-skośna. Możliwości w zakresie konfiguracji jest zatem sporo, co przekłada się także na wybór materiałów, z jakich wykonuje się klapy dymowe punktowe.

Najczęściej jest to ocynkowana blacha stalowa, z której powstaje podstawa. Element ten może być jednak wykonany również z laminatu czy żywicy poliestrowej. Warto zwrócić uwagę na tzw. przekrycie klapy dymowej punktowej. Do wypełnienia skrzydła stosuje się wytrzymałe tworzywa sztuczne, spośród których do wyboru są np. płyty poliwęglanowe czy kopułki z polimetakrylanu, ale też dające pełne zaciemnienie blachy stalowe lub aluminiowe. Klapy dymowe punktowe mają zatem dość szerokie zastosowanie, a ich budowa bywa zróżnicowana – warto dopasować je do konkretnego typu obiektu oraz jego eksploatacji, co pozwoli korzystać z nich w sposób najkorzystniejszy.