Spawalnictwo, choć metodą nową już nie jest i zostało opanowane do granic perfekcji, wciąż jest jedyną metodą na połączenie ze sobą elementów metalowych. Rozówj nowoczesnej technologii sprawi, iż obecnie łączyć można ze sobą różne metale takie, jak aluminium i stal. Najpopularniejszą metodą spawania jest TIG. Co warto o niej wiedzieć i jakie są jej największe wady i zalety?

Spawanie metodą TIG - zalety

Metoda TIG swoją renomę zawdzięcza przede wszystkim uniwersalności zastosowania. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie, czym jest TIG? Spawania TIG dokonuje się za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w otoczeniu gazów obojętnych takich jak argon lub hel. W zdecydowanej większości przypadków elektroda podłączona jest do bieguna ujemnego, a zacisk do dodatniego bieguna spawarki. Jakie są największe zalety tej metody? Zacząć należy od tego, że spawanie TIG gwarantują najwyższą możliwą jakość połączenia pomiędzy materiałami.

Nie można również nie wspomnieć o tym, iż TIG zastosować można przy bardzo szerokim spektrum grubości materiałów. Ostatnią i bardzo ważną z praktycznego punktu widzenia zaletą TIG-u jest możliwość spawania w dowolnej pozycji. Niemniej jednak wszystkie te zalety tracą swoje zastosowanie w momencie, w którym nie posiada się odpowiedniego zaplecza technicznego. Aby wejść posiadanie najwyższej jakości drutów i prętów spawalniczych wystarczy złożyć zapytanie do specjalistycznie wyposażonych hurtowni. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Nortech, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat zapewnia wszystkim zainteresowanym kompleksowe wsparcie w zakresie łatwego dostępu do najlepszych narzędzi spawalniczych. Co jeszcze warto wiedzieć o metodzie TIG?

Metoda TIG - wady

Metoda TIG charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem ilości zalet w stosunku do wad. Jednakże specjaliści zwracają uwagę przede wszystkim na dwa czynniki. Pierwszym z nich jest relatywnie mała wydajność, w szczególności, jeśli chodzi o spawanie ręczne. Niemniej, rekompensowane jest to bardzo wysoką jakością spoin. Drugą wadą, o której warto wspomnieć, jest konieczność zastosowania przez inwestorów i wykonawców dodatkowej osłony przed wiatrem w momencie, w którym prace spawalnicze dokonywane są na zewnątrz.

Choć metoda TIG nie jest metodą idealną, dzięki jej wykorzystaniu można w bardzo efektownie połączyć ze sobą dwie części metalu. O jakich metalach konkretnie mowa? Spawanie metodą TIG stosuje się przy obróbce stali wysokostopowej, stopów niklu, stopów aluminium, magnezu oraz tytanu. Inwestycja w najwyższej jakości akcesoria spawalnicze znacznie ułatwia również tworzenie spawów ozdobnych. Obserwując przy pracy profesjonalnego spawacza, trudno uniknąć aluzji do szeroko rozumianej sztuki i mistrzostwa zawodowego.