Za rozwój technologiczny w większości odpowiada postępująca automatyzacja produkcji. Robotyzacja i maszyny przemysłowe są na polskim rynku wciąż jeszcze nowością. Coraz więcej zakładów decyduje się nie bez powodu na roboty przemysłowe. Jesteś właścicielem hali produkcyjnej? Zastanawiasz się, czy automatyzacja procesów w Twoim zakładzie się opłaci? Poznaj główne zalety automatyki przemysłowej!

Główne korzyści z automatyzacji produkcji

Do największych zalet automatyzacji procesów produkcyjnych należy zwiększenie jakości wytwarzanych wyrobów. Ponieważ automatyka jest mechaniczna, regularna i jednakowa za każdym razem, eliminuje to ryzyko pomyłki i produkcji nieużytecznych produktów. Są starannie wyrabiane i zgodne ze schematem. Wprowadzone następnie na rynek artykuły będą jeszcze wyższej jakości. Robotyzacja skraca także czas produkcji. Przyspiesza całą procedurę, a przez to zwiększa liczbę wytwarzanych wyrobów. Zaplanowane działania są bowiem wykonywane szybciej. Dlatego warto zainwestować w zaawansowane technologicznie roboty przemysłowe. Pozwoli to oszczędzić czasu i przyczyni się do zwiększenia ilości produktów. Efektem będą korzyści finansowe, widoczne po pewnym okresie. Ponadto pozwala to na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Dotyczy to w szczególności trudnych i zagrażających życiu warunków. Inaczej niż ludzie, maszyny przemysłowe są odporne na szkodliwe opary, hałasy czy niskie lub wysokie temperatury. Nie powodują przy tym spadku zatrudnienia, ale ułatwiają codzienną pracę.

Pozostałe zalety automatyzacji procesów

Częściowe lub niepełne wdrożenie systemów automatyki przemysłowej wiąże się z wieloma zaletami. Rezultaty są widoczne od razu lub po pewnym czasie. Zastosowanie systemów i maszyn przemysłowych np. wind, wózków czy robotów paletyzujących wpływa na stabilność i powtarzalność procesu produkcyjnego. Poprawiają wydajność pracy, zapewniają wsparcie niektórych stanowisk lub je zastępują i wykonują za ludzi najcięższe prace. Roboty są realizowane w staranny sposób i możliwe w każdych warunkach. Usterki i awarie są zminimalizowane, podobnie jak koszty produkcji. Ich zastosowanie wpływa na wygodę pracowników i zapewnia bezpieczeństwo. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu, systemy automatyzacji procesów mogą być podłączone z urządzeniami przemysłowymi i stanowiskami roboczymi. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie w pewnym stopniu zanieczyszczenia środowiska. Poza tym niweluje wytwarzanie odpadów, których wywóz generuje koszty.

Kto powinien pomyśleć o wdrożeniu automatyki przemysłowej?

Firmy zajmujące się automatyką przemysłową, a więc projektem i montażem maszyn, sprzętu czy linii przemysłowych, znajdują  zastosowanie m.in. w.:

  • Transporcie. Systemach paletyzacji np. pojemników, kartonów i płyt MDF. Również transporcie palet w mroźniach, chłodniach czy wspomagających procesy technologiczne.
  • Komunikacji technologicznej. Transport umeblowania, felg z aluminium czy palet z artykułami spożywczymi.
  • Innych branżach. Przenośnikach pionowych czy dźwigach towarowych. Także w motoryzacji, sklepach spożywczych i  sprzętu AGD.

O automatyzacji procesów produkcyjnych powinny pomyśleć duże zakłady, które dysponują wysokim budżetem. Mniejsze firmy mogą jednak skorzystać z dotacji i pożyczek. Opłaca się zdecydować na inwestycję. Wpłynie to pozytywnie na efektywność i zwiększy zyski nawet o kilka procent.

Firmy specjalizujące się w automatyzacji procesów oferują kompleksowe usługi. Proponują dopasowanie linii produkcyjnych w zgodzie z np. wydajnością wytwarzania produktów, zapleczem czy wymiarami pomieszczenia w hali produkcyjnej. Na realizację prac wpływa poza tym liczba operatorów czy budżet przeznaczony przez klienta na inwestycję.