Nie każdy wie, że palety, które podróżują po całej Europie, a także po świecie, muszą posiadać odpowiednie wymiary, a także własności fizyczne. Mowa między innymi o zabezpieczeniu przeciw skażeniom biologicznym różnych ekosystemów. Konstrukcje palet m.in. EPAL, muszą zatem przejść odpowiednią obróbkę, która pozwoli wyeliminować zagrożenie np. bakteriami, larwami, grzybami, a także różnymi ich formami przetrwalnikowymi. O ile w jednym klimacie nie stanowią one wielkiego zagrożenia, tak w innym mogłyby spowodować duże zniszczenia…

Czym jest certyfikat IPPC?

IPPC to tak naprawdę dyrektywa UE dotyczące zapobiegania i zmniejszania zanieczyszczeń środowiskowych. Palety, które wyruszają zatem – również z Polski – w transy międzynarodowe, muszą przechodzić odpowiednie procedury, pozwalające uzyskać certyfikat. Jego potwierdzeniem jest między innymi wypalony na palecie symbol kłosa z literkami IPPC. Sama dyrektywa opiera się przy tym m.in. o kontrolę działalności technologicznej, a także o zintegrowane podejście do ochrony środowiska oraz udzielanie odpowiednich zezwoleń.

Obróbka fitosanitarna

Za obróbkę fitosanitarną uznaje się złożone i skuteczne eliminowanie z danego materiału wszystkich mikroorganizmów wraz z ich formami przetrwalnikowymi. Można zatem w uproszczeniu mówić o swoistej dezynfekcji materiału, który dzięki temu może być wykorzystywany w handlu i transporcie międzynarodowym. Bez odpowiednich procesów obróbki fitosanitarnej, paleta tworzona w Polsce, nie może przekroczyć granic. Jest to poważne naruszenie unijnej dyrektywy IPPC.

Obróbka termiczna

Ważna jest także obróbka termiczna dotycząca suszenia m.in. komorowego drewna. Surowiec przekazywany do produkcji palet powinien posiadać zatem niski poziom wilgotności, nawet niższy niż 15-20% , dlatego tak istotne jest precyzyjne obrabianie materiału, a także jego magazynowanie.

Co gwarantuje certyfikat IPPC?

Warto wiedzieć, że certyfikat IPPC informuje nas o wysokiej jakości paletach. Mówi on przy tym nie tylko o zgodzie z wymaganiami fitosanitarnymi. Palety IPPC posiadają również niską wilgotność, czyli ulepszone parametry użytkowe. Takie konstrukcje drewniane są trwalsze, często wielokrotnego użytku, oraz łatwe w odzysku wtórnym. Wdrażanie procedur IPPC ma zatem na celu m.in. podwyższanie jakości  i wydłużanie cyklu życia palety.

Produkcja palet IPPC

Polska jest jednym z największych europejskich producentów palet, dlatego nasze rodzime firmy do perfekcji opanowały procedury administracyjne związane z paletami, wymagania prawne, czy też stosowanie odpowiedniej obróbki. Dzięki temu wysokiej jakości palety EUR/EPAL można kupić np. od firmy Roland Tomasz Krzyżaniak, która stawia zawsze na najwyższą jakość i pełen profesjonalizm. W ofercie tegoż podmiotu znajdziesz również szeroko pojętą tarcicę budowlaną.