Obróbka skrawaniem to rodzaj obróbki polegający na usuwaniu  poszczególnych wad naddatku materiału obrabianego. Znajduje zastosowanie w wyrobie różnego rodzaju części i elementów konstrukcyjnych z metalu, drewna, a coraz częściej też tworzyw sztucznych. W obróbce skrawaniem wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia oraz narzędzia o coraz większym zakresie możliwości.

Obróbka skrawaniem CNC

CNC, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, to obecnie powszechnie stosowana w obróbce skrawaniem technologia. Jest to układ sterowania przy użyciu mikrokomputera programowanego w dowolny sposób. Na gruncie obróbki skrawaniem termin ten odnosi się do zastosowania urządzeń takich jak tokarki czy frezarki, które sterowane są komputerowo.

Cały proces wytwarzania przedmiotu może zostać skomputeryzowany. Obejmuje on wówczas fazę projektowania wspomaganą komputerowo, przetworzenie projektu w plan sterowania maszyn oraz właściwe wykonanie za pomocą obrabiarek CNC właśnie. Zaletą tej technologii jest precyzja wykonania oraz możliwość tworzenia wielu przedmiotów od identycznych parametrach, a przebiegiem produkcji może sterować jeden operator. Koszty są również niższe niż w przypadku użycia standardowych urządzeń.

Narzędzia obróbki skrawaniem

Urządzenia wykorzystywane w obróbce skrawaniem, czyli tokarki i frezarki, wyposażone są w specjalistyczne narzędzia, które pozwalają na różnorodną i precyzyjną obróbkę materiału. Są one niezbędne i gwarantują funkcjonalność całego zakładu, dlatego tak duże znaczenie ma ich jakość. W tym zakresie warto przyjrzeć się dystrybutorom, którzy mają w branży wieloletnie doświadczenie tak jak przedsiębiorstwo Narzędzia Techniczne, zlokalizowane w Rybniku. Co jednak jest potrzebne podczas obróbki skrawaniem?

Podstawę stanowią tutaj frezy różnego rodzaju, między innymi trzpieniowe, pełnowęglikowe. Są to wieloostrzowe narzędzia o ruchu obrotowym używane we frezarkach. Wykorzystywane są do obróbki powierzchni płaskich i kształtowych. Nie można zapomnieć również o nożach tokarskich – jednoostrzowych i przeznaczonych, jak wskazuje nazwa, do obróbki toczenia. Zgodnie też z nazwą stanowią wyposażenie tokarek. Gwintowniki natomiast zapewniają precyzję wykonania. Wykorzystywane zarówno w dużych zakładach, jak i małych warsztatach dostępne są w formie gwintowników ręcznych, maszynowych czy też całych zestawów do gwintowania. Obróbka skrawaniem oraz obrabiarki CNC znajdują zastosowanie również w obróbce drewna. Narzędzia tokarskie, jakie są tu wykorzystywane to przede wszystkim piły oraz piłki tarczowe.

Wszystkie narzędzia wykorzystywane w obróbce CNC umieszczane są w głowicy urządzenia. Obrabiany materiał trzymany jest przy pomocy specjalnych szczęk zaciskanych przy użyciu ciśnienia hydraulicznego. Układ elektromagnetyczny, w którym następuje obróbka CNC, zabezpieczony jest drzwiami przesuwnymi umieszczonymi między komorą obróbki mechanicznej a szczękami.