Energia słoneczna jest najprostszą formą energii, jaką można pozyskać. Istnieje wiele sposobów jej wykorzystania, a do najnowszych technologii należy fotowoltaika. W celu pozyskania energii elektrycznej wykorzystuje się promieniowanie słoneczne, co oznacza, że jest to najbardziej ekologiczny sposób uzyskiwania energii, jaki dotychczas wynaleziono.

Fotowoltaika – co to jest i do czego służy?

Fotowoltaika służy do pozyskiwania energii. Jest to najprostsza forma generowania energii elektrycznej, polegająca na ściąganiu promieniowania słonecznego i konwertowaniu go na prąd elektryczny stały przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych. Następnie przy użyciu inwertera następuje przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, który służy do zasilania urządzeń w naszych domach, jak tłumaczą specjaliści z Thermo-Vitae. Co ciekawe, jeżeli wyprodukowane zostanie więcej energii, niż jesteśmy w stanie zużyć, trafia ona do sieci i może zostać wykorzystana później. Na ilość pozyskanej energii wpływa moc promieniowania słonecznego. Jak wiemy, jest ona zmienna i zależna od pory dnia, pory roku, szerokości geograficznej i czynników atmosferycznych.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Zakup paneli fotowoltaicznych jest opłacalną inwestycją, gdyż umożliwia spore oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, a nawet rezygnację z dotychczasowych źródeł, z których pozyskiwaliśmy prąd. Wybierając moc instalacji fotowoltaicznej, należy pamiętać, że jest ona uwarunkowana kilkoma czynnikami, do których należą m.in.: wielkość dachu i jego ekspozycja na słońce, kąt nachylenia dachu oraz położenie. Jeżeli dach jest zacieniony, a jego partie nie są ustawione w kierunku słońca, to warto wybrać silniejszą moc instalacji, gdyż w przeciwnym wypadku może ona nie pokrywać zapotrzebowania na energię elektryczną. Warto wiedzieć, że panele słoneczne nie muszą być instalowane na dachu i można jest zamontować niemal na każdej powierzchni, która jest wyeksponowana na słońce.

Dla kogo przeznaczona jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna jest przeznaczona dla każdego, kto korzysta z energii elektrycznej. Mogą z niej skorzystać większe bądź mniejsze gospodarstwa domowe, firmy oraz rolnicy. Instalacja fotowoltaiczna największe korzyści przyniesie tym, którzy zużywają najwięcej energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na energię elektryczną cały czas wzrasta, dlatego też panele fotowoltaiczne będą świetnym rozwiązaniem dla każdego inwestora. Ważne, aby skorzystać z opinii fachowców i wybrać odpowiednią instalację. Z inwestycji w instalację fotowoltaiczną płynie wiele korzyści: mamy do dyspozycji naszą własną elektrownię, która – zależnie od wybranego rodzaju instalacji – może pracować niezależnie od źródeł konwencjonalnych, a nadwyżki prądu możemy wykorzystać wtedy, gdy wystąpi zapotrzebowanie.

Najbardziej korzystny sposób to zużywanie wytwarzanej energii na bieżąco – z chwilą, gdy jest produkowana.  Jak wiemy najwięcej prądu solarnego powstaje w ciągu dnia, gdy świeci słońce. Gdy nie mamy możliwości wykorzystywać energii od razu, wtedy nadwyżki energii trafiają do sieci, gdzie są przechowywane. W zależności od mocy instalacji, jesteśmy w stanie odebrać około 80% energii. Korzystanie z prądu solarnego możliwe jest również zimą. Zważywszy na pogodę oraz to, że dni są o wiele krótsze, zyski z instalacji są niższe, ale z powodzeniem możemy wykorzystać nadwyżki zgromadzone wiosną i latem.