Podczas sprzątania mieszkania, a zwłaszcza rzadko odwiedzanych zakamarków, takich jak strych, piwnica czy garaż można znaleźć wiele, wydawałoby się zupełnie bezużytecznych przedmiotów. Zanim zdecydujesz się je wyrzucić, warto jednak sprawdzić, czy ich elementy nie zostały wykonane z metalu, który możesz sprzedać na najbliższym skupie surowców wtórnych. Dlaczego warto to zrobić i jakie przedmioty opłaca się sprzedawać?

Co warto sprzedać na skupie?

Skupy surowców wtórnych to miejsce, w którym sprzedasz nie tylko stal oraz metale kolorowy. W zależności od firmy mogą przyjmować także wiele innych surowców i przedmiotów, w tym:

  • akumulatory,
  • kable w izolacji;
  • puszki aluminiowe,
  • szkło,
  • makulaturę.

Zanim wybierzesz się do punktu sprzedaży i skupu złomu warto upewnić się najpierw, czy wybrane miejsce skupuje dany surowiec. Sprzedać niepotrzebne odpady metalowe możesz na przykład w punkcie skupu Metal Mat w Warszawie. Firma ta oferuje nie tylko skup surowców, ale także dodatkowe usługi, takie jak demontaż hali stalowych.

Czego nie można oddać na skup złomu?

Nie wszystko jednak możemy oddać na skup złomu. Zgodnie z polskim prawem, punkty takie nie mogą przyjmować określonych przedmiotów i elementów infrastruktury, takich jak:

  • dostępnych w obiegu monet,
  • fragmentów torów i trakcji kolejowych,
  • znaków drogowych,
  • barierek,
  • pokryw od studzienek kanalizacyjnych.

Jeśli zauważysz, że odwiedzony przez Ciebie skup złomu przyjmuje któreś z wymienionych rzeczy, oznacza to, że firma ta nie działa legalnie, a co za tym idzie może się okazać nieuczciwa nie tylko w stosunku do państwa, ale również klientów.  Warto

Dlaczego warto sprzedawać złom?

Sprzedawanie nieużywanych przez nas przedmiotów wykonanych z surowców wtórnych ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście fakt, że odpady metalowe zostaną poddane procesowi  recyklingu i ponownie wykorzystane – dzięki temu masz pozytywny wpływ na środowisko naturalne, co jest niezwykle ważne.

Co więcej, w ten sposób możesz pozbyć się zalegających od dawna w Twoje piwnicy lub garażu przedmiotów, z którymi nie do końca wiadomo było co zrobić. Kolejną korzyścią jest oczywiście możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, przy minimum wysiłku.

Ile można na tym zarobić?

Ceny za kilogram metali kolorowych różnią się w zależności od sezonu oraz punktów skupu, jednak potrafią być zaskakująco wysokie. Przykładowo, za kilogram cyny możesz otrzymać nawet 50 zł – w zależności od czystości tego metalu. Wyroby z miedzi czy mosiądzu zazwyczaj warte są około 15 zł za kilogram. Nieco tańsze jest aluminium, warto jednak zwrócić uwagę, że każdego dnia wyrzucamy puszki wykonane z tego metalu – warto zastanowić się nad ich składowaniem i dostarczaniem większych ilości do skupów, które przyjmują ten metal.