Wielu domowych majsterkowiczów ma bardzo często do czynienia z różnego rodzaju śrubkami, nakrętkami czy innymi metalowymi elementami, które wcześniej zostały poddane obróbce. Jednym z rodzajów takowej obróbki jest tak zwana obróbka skrawaniem, wśród których możemy wyróżnić kilka różnych metod, które bez wątpienia warto poznać. Oto, co warto wiedzieć o obróbce skrawaniem.


Co to właściwie jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem jest to nazwa ogólna kilku różnych metod mających na celu usunięcie nadmiaru materiału oraz zmianie go w wióry, dzięki czemu obrabiany materiał uzyskuje określone kształty. Obróbkę skrawaniem fachowcy dzielą na dwie metody, a mianowicie obróbkę wiórową oraz obróbkę ścierną.


Metody obróbki skrawaniem

Wśród metod obróbki skrawaniem możemy wyróżnić wiele jej rodzajów, dlatego też postaramy się nieco przybliżyć niektóre z nich:

  • Frezowanie - Jest to rodzaj obróbki, która polega na tym, iż ruch obrotowy wykonywany jest przez frezarkę (narzędzie do frezowania), zaś ruch posuwowy może być wykonany przez obrabiany przedmiot bądź także przez narzędzie. Wśród metod frezowania możemy wyróżnić frezowanie współbieżne oraz przeciwbieżne.
  • Toczenie - Jest to metoda, która daje nam możliwość obróbki różnego rodzaju materiałów w kształcie brył bądź kul i stożków. Toczenie może odbywać się zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie materiału przy użyciu narzędzia, jakim jest nóż tokarski.
  • Heblowanie (Struganie) - To metoda, dzięki której możemy otrzymać takie elementy jak na przykład koła zębate, a dzieje się to poprzez usuwanie materiału przez nóż strugarski, który wykonuje prostoliniowe ruchy przerywane. Wśród rodzajów strugania możemy wyróżnić struganie poprzeczne, wzdłużne oraz pionowe
  • Wiercenie - Jest to chyba najbardziej znana nam wszystkim metoda obróbki polegająca na nawiercaniu okrągłych otworów w obrabianym materiale za pomocą wiertła przymocowanego do wiertarki. Wiercenie możemy podzielić na kilka etapów, z których pierwszym jest nawiercanie, czyli utworzenie małego otworu, dzięki któremu będzie nam łatwiej wiercić większym wiertłem. Następny etap to wiercenie otworu, później powiercanie mające na celu powiększenie średnicy otworu, pogłębianie, czyli zwiększenie średnicy górnej warstwy otworu, a także rozwiercanie, czyli końcowy etap całej obróbki.
  • Szlifowanie - Jest to rodzaj obróbki ściernej, którą możemy wykonywać przy użyciu różnych narzędzi takich jak szlifierka bądź po prostu papier ścierny, a ma to na celu najczęściej wygładzenie bądź wyrównanie obrabianego materiału.

 

Kto może nam pomóc w obróbce materiału?

Kiedy mamy do wytworzenia jakiś element przy zastosowaniu jakiejkolwiek metody obróbki skrawaniem i chcemy, aby praca ta została wykonana z największą starannością, to warto udać się w tym celu do firmy ślusarskiej Altus, której pracownicy już od około 20 lat wykonują takie zlecenia jak gwintowanie, toczenie, wiercenie czy frezowanie, a także inne sprawy związane z obróbką metali i tworzyw sztucznych, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć tam coś dla siebie.