Używane maszyny budowlane są coraz częściej spotykane na naszym rynku. Otwarte granice dają możliwość sprowadzania urządzeń w pełni sprawnych i w przystępnych cenach. Na jakie elementy szczególnie zwracać uwagę podczas zakupu? Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Jak duża jest różnica między sprzętem użytkowanym a nowym?

Maszyna używana a funkcjonowanie danej firmy

Prężnie rozwijający się rynek deweloperski wymusza na wykonawcach coraz lepszą jakość oferowanych usług i terminowe ich wykonanie. Solidne przeprowadzenie robót budowlanych wymaga dysponowania odpowiednim sprzętem. Dzięki niemu praca przebiega zgodnie z ustalonymi terminami i jest bezpieczna dla pracowników. Cena nowych maszyn budowlanych jest wysoka i wie o tym każdy przedsiębiorca z branży budowlanej. Przykładowo zakup nowej koparki to koszt przekraczający pół miliona złotych. Jeżeli dany wykonawca ma w planach duży kontrakt i potrzebuje takiego sprzętu, ma dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest zaciągnięcie kredytu i zakup maszyn (chyba że wykonawca posiada kapitał na zakup). Zaciągnięcie zobowiązania to dodatkowe koszty w postaci odsetek, prowizji czy marży banku. Istnieje też ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i popadnięcia w zadłużenie. Dobrą alternatywą w tym przypadku może być kupno maszyny używanej. Oszczędność może wynieść nawet pięćdziesiąt procent ceny nowego sprzętu, a co ważne, w razie niesprzyjających okoliczności rynkowych firma nie będzie obciążona kredytem.

Gdzie znaleźć maszyny używane?

Wielu przedsiębiorców pracujących w branży budowlanej zadaje sobie pytanie, gdzie znaleźć używane maszyny budowlane w dobrym stanie. Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się stosunkowo prosta. W dzisiejszych czasach źródłem wszelkich informacji stał się Internet. Specjaliści z firmy JTS Maszyny podpowiadają, że kupno sprzętu używanego jest rozsądnym rozwiązaniem pod warunkiem kierowania się kilkoma wytycznymi. Cena sprzętu jest ważna, ale oczywiście nie najważniejsza. Zdecydowanie lepiej wybierać urządzenia sprawdzonych marek, które już wstępie dają nam gwarancję solidności wykonania. W dalszej kolejności należy dokładnie sprawdzić stan techniczny danej maszyny. Trzeba mieć bowiem świadomość, że w robotach budowlanych liczy się niezawodność. Warto również sprawdzić, jak długo na rynku działa dana firma. Na renomę w tej branży pracuje się niekiedy latami, a nawet jeden niezadowolony klient może być powodem złej reputacji, dlatego rzetelne firmy nie pozwalają sobie na ukrywanie wad sprzętu i sprzedaż maszyn o ograniczonej sprawności.