W ostatnim czasie coraz więcej słyszymy na temat odnawialnych źródeł energii. Jednym ze sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych jest montaż paneli fotowoltaicznych. Decydując się na to rozwiązanie, musimy przemyśleć, gdzie zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna. Obecnie najczęściej panele montuje się na dachach obiektów budowlanych, aczkolwiek na popularności zyskuje także montaż fotowoltaiki na gruncie. Jakie korzyści daje to drugie rozwiązanie?

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Zwykle spotykamy się z sytuacją, gdy panele fotowoltaiczne montowane są na dachu jakiegoś budynku. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe, co np. może wynikać z nieodpowiedniego kąta nachylenia dachu lub jego zacienienia. Wówczas warto rozważyć drugą opcję, czyli montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Aby można było takie coś wykonać, konieczne jest posiadanie niezagospodarowanego terenu. Oczywiście działka musi spełniać też inne wymagania. Kolejnym jest to, że grunt nie może być zacieniony przez drzewa czy obiekty budowlane. Podczas wyboru właściwego miejsca na panele, należy mieć na uwadze to, by nie znajdowały się one w sąsiedztwie drzew także ze względu na opadające liście.

Czynnikiem o dość dużym znaczeniu może być rodzaj gleby w miejscu, gdzie planujemy zamontować panele fotowoltaiczne. Im ziemia jest cięższa, tym lepiej, ponieważ zmniejszamy ryzyko zapadnięcia się gruntu. Z tego względu nie zaleca się montażu paneli na piaszczystych terenach. Jeżeli znaleźliśmy dobre miejsce, panele trzeba ustawić w kierunku południowym, ponieważ wtedy absorpcja promieni słonecznych oraz wydajność instalacji jest największa. Podczas prac montażowych nie można pominąć kwestii wentylacji paneli i zagwarantowaniu im dopływu świeżego powietrza. Te czynniki są istotne ze względu na możliwość przegrzewania się paneli.

Jakie są zalety montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

Jako główną zaletę tego rozwiązania wymienia się to, że panele na gruncie mogą być ustawiane w dowolny sposób, dzięki czemu możemy je ukierunkować idealnie na południe, co nie zawsze jest możliwe w przypadku ich montażu na dachu. Do tego problemu nie ma z ustawieniem ich pod optymalnym kątem nachylenia. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna na gruncie, której wykonanie oferuje m.in. firma Alfarem z Warszawy, może być wydajniejsza ze względu na to, iż możliwe jest zamontowanie większej ilości paneli, niż ma to miejsce na dachu.

To jednak nie wszystkie zalety. Kolejną korzyścią jest to, że nie musimy aż tak bardzo martwić się o wentylację fotowoltaiki, ponieważ dzięki wolnej przestrzeni pod nimi, są one doskonale chłodzone przez wiatr. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że sam montaż jest dużo łatwiejszy w porównaniu do instalacji ich na dachach. To powiązane jest również z łatwą konserwacją paneli, którą zaleca się przeprowadzać przynajmniej raz w roku.