Zarówno nowe domy, jak i te starsze i modernizowane, są dzisiaj przystosowywane do nowych technologii grzewczych. Niektórzy inwestorzy idą w stronę czystej energii kotłów kondensacyjnych zasilanych gazem ziemnym lub LPG. Inni zaś podążają za proekologicznymi paliwami stałymi, które są znacznie lepszą propozycją od węgla kamiennego. Szczególną uwagę warto zatem zwrócić na ekogroszek. Czym on jest i jakie są jego zalety?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to materiał opałowy zaliczanych do paliwa stałego. Jest on produkowany z wysokiej klasy węgla kamiennego oraz brunatnego, ale w wersji bardzo niewielkich ziaren. Ekogroszek spalany może być tylko i wyłącznie w specjalnych kotłach retortowych, zwanych inaczej piecami piątej klasy, na które można uzyskać dofinansowanie z projektu „Czyste Powietrze”. Materiał przed sprzedażą zawsze musi być opatrzony certyfikatami niskoemisyjności. Tym w Polsce zajmuje się Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Najważniejsze zalety ekogroszku

Ekogroszek przede wszystkim pozwala na znaczną optymalizację spalania, co wpływa na niższe koszty oraz emisyjność gazów. Oprócz tego jest to materiał opałowy, który nie wymaga specjalnych warunków do przechowywania. Jego transport również jest prosty – najczęściej sprzedawcy oferują produkt w wersji workowanej. Dystrybutorzy ekogroszku dbają przy tym o najlepsze jego parametry użytkowe oraz grzewcze. Jest to najważniejszy element praktyk handlowych firmy TRANSMIAŁ, gdzie można kupić miał, drewno opałowe, koks, węgiel kostkę, a nawet żwir, piasek i ziemię. O jakich własnościach ekogroszku zaś mowa? Dobry materiał powinien wyróżniać się:

  • wartością opałową powyżej 24 000 kJ/kg,
  • niską zdolnością do spiekania,
  • zawartością siarki popiołu poniżej 10%,
  • wilgotnością poniżej 10%,
  • granulacją od 5 do 25 mm.

Jeśli chodzi o cenę, najlepiej ekogroszek kupować jeszcze przed sezonem grzewczym i to w zamówieniach hurtowych wraz z usługą transportową. Można wtedy liczyć nawet na obniżone koszty o 20% w stosunku do ilości pieniędzy, jakie trzeba wydać przy mniejszych zakupach zimą.

Optymalizacja spalania oraz niższe koszty  

Ekogroszek nie tylko staje się popularny ze względu na swoje parametry użytkowe oraz grzewcze. Podkreślić warto przede wszystkim to, że ten materiał opałowy pozwala na znacznie optymalizowanie spalania. Przekłada się to na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, a także na znaczną redukcją zanieczyszczeń wyzwalanych do atmosfery.

Do spalania ekogroszku służą specjalne piece z podajnikami, które wyposażone są w sterowniki. Zarządzają one regulatorami pokojowymi, pompami, zaworami mieszającymi, a nawet modułami internetowymi. Inwestycja w najwyższej klasy piec na proekologiczny ekogroszek to zatem stawianie na automatyczną regulację pracy instalacji i stałą temperaturę w pomieszczeniach na określonym poziomie. Taki sposób użytkowania systemu grzewczego zapewnia oszczędności roczne nawet w granicach 40% w porównaniu z alternatywnymi technologiami starszych generacji. Szczególnie jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu funkcji pogodowej.

Czy jest zatem sens kupować stosunkowo drogie kotły retortowe wymagające modernizacji instalacji? Odpowiedź brzmi tak. Inwestycja szybko