Wielu mniejszych rolników uważa, że nic nie jest w stanie zastąpić cielęciu mleka jego własnej matki. W dzisiejszych czasach uznaje się to za mit, gdyż preparaty mlekozastępcze mogą mieć doskonały skład – niejednokrotnie lepszy od mleka krowiego. Od kiedy można podawać je cielętom, gdzie warto kupować i jakie są największe zalety tego rozwiązania?

Kiedy podawać?

W pierwszych 3 dobach od urodzenia cielęcia bardzo ważną rolę odgrywa siara. To właśnie ona jest najbardziej wartościowym pokarmem, gdyż zawiera immunoglobuliny, mające ogromny wpływ na zdrowie cielaków. Przeciwciała wypite wraz z siarą pozwalają wykształcić właściwą odporność. Cielęta, które nie otrzymają siary, mogą być chorowite. Jednakże w późniejszych dniach zawartość przeciwciał w krowim mleku spada i nie zawsze jest ono dostosowane do potrzeb cielaka. W gospodarstwach przemysłowych na preparaty mlekozastępcze przechodzi się mniej więcej w 3 dobie. Dzięki temu krowa może wrócić do produkcji, a cielę jest karmione zgodnie ze swoimi wymaganiami.

Zalety preparatów mlekozastępczych

Preparaty mlekozastępcze zdobyły zaufanie hodowców bydła mlecznego na całym świecie. Wśród ich największych zalet można wymienić:

  • Zbilansowany skład – odpowiedni stosunek węglowodanów, białka oraz tłuszczy.
  • Naturalne składniki – w dużej mierze oparte na produktach mlecznych.
  • Dobry smak – cielęta chętnie piją.
  • Właściwości prozdrowotne – właściwa ilość witamin i minerałów sprawia, że cielętom nie grożą niedobory.
  • Zakwaszenie – działa przeciwbakteryjnie.
  • Rozwój układu pokarmowego – bardzo ważny w przypadku przeżuwaczy. Problemy z żołądkami i jelitami to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci cieląt.

Preparaty mlekozastępcze są doskonale przyswajalne i łatwo się je rozpuszcza w wodzie, dlatego przygotowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Cena i jakość

Żeby preparat mlekozastępczy dobrze się sprawdzał, powinien pochodzić od dobrego producenta. Doskonałe produkty można znaleźć między innymi w ofercie firmy Topmleko, której siedziba znajduje się w Olsztynie. Podczas kupowania preparatów mlekozastępczych należy zwracać uwagę na skład, a nie jego cenę. W większości przypadków tanie preparaty mają gorszy skład i mniejszą koncentrację cennych składników. Oznacza to, że być może zapłaci się nieco mniej za worek, jednak cielę będzie wymagało większej ilości w ciągu doby. Preparaty dobrze zbilansowanym składzie są wydajne, dzięki czemu w ostatecznym rozrachunku wychodzą taniej. Trzeba pamiętać, że preparat musi być zawsze dostosowany do wieku cielęcia i wraz z upływem czasu zmienia się jego skład i ilość podawana w ciągu doby. Cielę najpierw przyjmuje coraz więcej preparatu mlekozastępczego, a kiedy zaczyna zjadać pokarm stały – ilość ta powoli się zmniejsza aż do całkowitego odstawienia.