Ekogroszek jest jednym z najbardziej polecanych materiałów do opalania w kotłach na węgiel. Ma on dużą zawartość dobrej jakości węgla oraz charakteryzuje się wydajnością, co przekłada się także na oszczędność. Ekogroszek, aby móc spełniać swoje właściwości, musi zostać przemielony na małe granulki. Bez tej obróbki proces spalania znacznie by się wydłużył. Do tego celu potrzebne są odpowiednie urządzenia takie jak przesiewacze do ekogroszku.

Charakterystyka przesiewaczy do ekogroszku

Elementy, które składają się na konstrukcję maszyny to przesiewacz z zasobnikiem, do którego trafia węgiel w początkowej fazie obróbki. Za proces rozdrobnienia węgla na granulki ekogroszku odpowiadają sita krępowane o różnych rozmiarach. Proces mielenia jest obsługiwany za pomocą skrzynki sterowniczej.

Wydajność kruszarek zazwyczaj wynosi około 8 ton przemielonego węgla na godzinę. Charakteryzują się one również bezawaryjnością i dobrym standardem antykorozyjnym, uzyskiwanym potrójnym malowaniem podkładem i emulsjami, przekonuje pracownik firmy produkującej urządzenia TamRol.

Funkcje taśmociągów do kruszyw

Innym ważnym urządzeniem, które wspomaga proces wytwarzania ekogroszku są taśmociągi do kruszyw, które przekazują węgiel lub inny materiał do podajnika. Zazwyczaj charakteryzują się one dużą szerokością taśm wynoszącą od 50 cm do 2 metrów, co pozwala na transport dużej ilości kruszywa. Mogą one mieć podpory kołowe, umożliwiające transport lub bardziej stabilne, stałe. 

Występują one w wersji zarówno otwartej umożliwiającej bieżący podgląd jakości kruszywa podawanego na taśmie lub zamknięte, które charakteryzują się pyłoszczelnością. Tąsmociągi do kruszyw mają również możliwość ustawienia ich poziomo lub przechylenia do pionu. Elastyczna taśma, która przekazuje kruszywa cechuje się dużym stopniem trwałości, co również przekłada się na wydajność wykorzystywania sprzętu.

Opisane powyżej maszyny wykonywane są z zastosowaniem najbardziej wymagających standardów antykorozyjnych i technicznych, co decyduje o tym, że przez długi czas utrzymują bezawaryjne działanie. Jest to sprzęt, który powinien znajdować się w każdym składzie opału ze względu na duże ułatwienia, które zapewnia pracownikom, ale też możliwość dostosowania wielkości próbek węgla do potrzeb użytkowników kotłów i pieców.