Konstrukcje stalowe pozwalają na tworzenie wytrzymałych obiektów budowlanych. Tworzą je ruchome części lub zespoły ze stali. Ponieważ mają wiele zalet, są chętnie wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Są szczególnie polecane przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Występują też ich różne rodzaje. Warto zatem poznać ich zastosowanie i odmiany, aby zdecydować się na ich wykorzystanie.

Podstawowy podział konstrukcji stalowych 

Konstrukcje stalowe używane lub nowe mogą być szkieletowe: prętowe oraz prętowo-ciągowe, jak również powierzchniowe. Struktur szkieletowo-prętowych używa się w postaci kratowej bądź pełnościennej do budowy magazynów i hal. Sprawdzają się również jako podstawa dla dachów, budowanych w technice murowanej albo żelbetonowej. Wytwarza się z nich poza tym części przemysłowe, m.in. wiadukty, instalacje oraz struktury wspierające. Z kolei szkieletowe prętowo-ciągowe służą do tworzenia większych rozmiarem obiektów, takich jak dachy o dużych rozpiętościach czy wiszące mosty. Formy powierzchniowe przydają się natomiast do konstruowania zbiorników przeznaczonych na substancje.

Zastosowanie konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe cechują się funkcjonalnością i praktycznością. Wyróżnia się wśród nich formy stałe oraz okresowe. Tymczasowe struktury sporządzane przez wytwórnie konstrukcji stalowych wykorzystuje się do rozbudowy obiektów o dużych powierzchniach o nadplanowe pomieszczenie. Przygotowane części łączy się w tym celu w całość. W ten sposób buduje się:

  • Hale. Handlowo-usługowe, produkcyjne, logistyczne, magazynowe, rolnicze, warsztatowe czy z płyty warstwowej,

  • Magazyny. Na ich projekt wpływa towar, który będzie w nich przechowywany. Zbudowane ze stalowych części pozwalają na długie użytkowanie,

  • Sklepy, supermarkety, hurtownie i sortownie,

  • Myjnie i warsztaty. Np. samochodowe. Zastosowane formy ze stali ułatwiają dalszą rozbudowę zakładu,

  • Obiekty sportowe i tymczasowe. Okresowe obiekty są szybkie w montażu i demontażu.

Konstrukcji stalowych używa się także do budowy chłodni i mroźni oraz hangarów lotniskowych. Nadają się również do realizacji obiektów o niewielkich wymiarach np. kontenerów, kominów, pomostów, barierek czy odbojów. Sporządza się z nich dodatkowo drzwi przemysłowe, wsporcze struktury, prywatne obiekty mieszkalne, a także balustrady i schody. Sprawdzają się też jako podstawowy budulec tzw. biegów schodowych oraz komunikacyjnych pomostów. Każdy producent konstrukcji stalowych oraz firmy zajmujące się ich wytwarzaniem wykonuje usługi dostosowane do potrzeb klientów. Na ich formę wpływają przy tym warunki terenowe.

Jakie są główne zalety konstrukcji ze stali?

Stalowe konstrukcje cieszą się popularnością przede wszystkim ze względu na szybki montaż. Dzięki temu znacznie przyspiesza się proces budowy w porównaniu do innych rodzajów struktur budowlanych. Umożliwiają także prostą rozbudowę. Wykonane z nich hale nie wymagają wcześniejszego wyznaczenia potrzebnej powierzchni. Zawsze istnieje możliwość rozbudowy, o ile tylko istnieje do tego odpowiednia przestrzeń. Sporządzone z elementów stalowych pawilony wykorzystuje się w przemyśle czy rolnictwie oraz do publicznych obiektów. Tego rodzaju budowle są odporne na grzyby czy pleśnie oraz inne czynniki zewnętrzne. Są również stosunkowo tanie i bezpieczne. Dodatkowo stal umożliwia dowolne dopasowanie powierzchni budowli. Segmentowa struktura sprawia, że można swobodnie łączyć nowe części, a przez to przedłużać i przekształcać wytworzone kompleksy.

Zbudowane ze stali obiekty są wygodne w demontażu i montażu, dzięki czemu można je bez problemu przenieść w inne miejsce. Konstrukcje stalowe są przy tym estetyczne i nie wymagają zastosowania wewnętrznych wzmocnień. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię.