Firmy zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych oferują dodatkowo udzielenie pomocy w celu uzyskania dofinansowania na inwestycję. Dzięki temu osoby, które zdecydowały się na fotowoltaikę nie muszą w całości pokrywać kosztów inwestycji z własnej kieszeni. Jak wygląda finansowanie fotowoltaiki i na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą firmę montażową?

Finansowanie fotowoltaiki i okres zwrotu inwestycji

Chcąc zainwestować w panele fotowoltaiczne musimy liczyć się z dość sporym nakładem finansowym na start (dla domu jednorodzinnego od 20 tys. do 40 tys. PLN). Dużym ułatwieniem jest działalność firm montażowych, które oferują pozyskanie dla swoich klientów dotacji w wysokości nawet 5000 zł + możliwość odliczenia ceny instalacji od podatku dochodowego – dowiedz się więcej. Oprócz tego takie firmy pomagają swoim klientom w finansowaniu inwestycji w postaci kredytu lub leasingu dla firm.

Inwestując w fotowoltaikę możemy również liczyć na dofinansowania. Ich wysokość zależy m.in. od miejsca zamieszkania. W niektórych regionach Polski mieszkańcy mogą liczyć nawet na 90% dofinansowania kosztów kwalifikowanych. Wydatki, jakie ponosi inwestor dotyczą jedynie podatku VAT oraz kosztów niekwalifikowanych.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii może przynieść wiele korzyści. Pierwszą z nich, którą zauważymy od razu będą niższe rachunki za prąd. Z pewnością dla wielu osób aspekt ten jest najistotniejszy w całym przedsięwzięciu. Chcąc uniknąć wysokich opłat za prąd warto zainwestować w fotowoltaikę, ponieważ panele fotowoltaiczne mogą być dobrą metodą walki z rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Jednak wielu inwestorów zapyta kiedy dokładnie ta inwestycja im się zwróci. To zależy przede wszystkim od tego, jakie będą warunki. Zdaniem niektórych ekspertów zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne może nastąpić nawet po 5 lat od ich montażu, a wpływ na to mają także rosnące ceny prądu. Aczkolwiek lepiej założyć, że cała inwestycja zwróci nam się po 5-10 latach. Po tym czasie powinniśmy już czerpać zyski.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru instalatora?

Przede wszystkim warto spojrzeć na gwarancję. Ważny jest czas jej trwania oraz zakres. Fachowi instalatorzy, którzy mają pewność co do jakości wykonywanych przez siebie instalacji dają gwarancję nawet na 20 lat, która obejmuje najważniejsze i zarazem najdroższe elementy instalacji tj. panele oraz falownik. Oprócz tego konieczne jest zwrócenie uwagi na oferowaną przez instalatora jakość okablowania, wtyków, zabezpieczeń i uziemienia. Ma to związek z bezawaryjną pracą instalacji, która będzie trwała znacznie dłużej niż okres gwarancji na poszczególne elementy.

Aspektem mającym ogromne znaczenie podczas wyboru odpowiedniego instalatora jest to, jakie proponuje on rozwiązania umożliwiające zmniejszenie wpływu negatywnych czynników takich jak zacienienie i zabrudzenie paneli. Większość firm na rynku oferuje systemy, w których nawet 3% zacienienia obniża sprawność całego systemu o 25% - dowiedz się więcej. Aczkolwiek na rynku spotkamy firmy, które wprowadziły najnowsze technologie pozwalające zniwelować straty wynikające z zacienienia.

Nie bez znaczenia jest także pochodzenie paneli oferowanych przez instalatora. Warto dobrze przemyśleć ten zakup. Specjaliści z tej branży zalecają, by unikać kupna produktów z Chin, ponieważ w przypadku zgłoszenia reklamacji istnieje konieczność wysłania ich do Azji, a to wiąże się z długotrwałym okresem oczekiwania, a jak wiadomo, wówczas ponosimy straty finansowe.