Bez kruszyw nie mogłoby istnieć zarówno budownictwo, jak i drogownictwo. Wykorzystywane są one do rozmaitych celów oraz na wiele sposobów. Obejmują też liczną grupę materiałów: od piasku, przez grys i żwir po kruszywa naturalne. Coraz większą popularnością cieszą się kruszywa betonowe oraz ceglane uzyskiwane w procesie recyklingu. W artykule wyjaśniamy, jak powstają te ostatnie i gdzie znajdują zastosowanie.

Kruszywo z recyklingu

Dynamiczny rozwój miast oraz terenów wiejskich sprawia, że w miejscu starych, zniszczonych budynków sukcesywnie pojawiają się nowe. Prace rozbiórkowe prowadzą jednak do powstania ogromnej ilości odpadów, których magazynować nie można. Muszą one zostać bezpiecznie wywiezione, a do tego potrzeba specjalistycznego sprzętu, dlatego najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Pozostaje jednak pytanie, co dzieje się z odpadami po opuszczeniu terenu rozbiórki? To zależy od tego, czy nadają się one do recyklingu, czy nie. Te ostatnie muszą zostać właściwie zutylizowane, w grupie tych pierwszych natomiast znajdują się materiały, które przerabiane są na kruszywo. Z odzyskanych w ten sposób cegieł powstaje kruszywo ceglane. W ten sam sposób przetworzyć można kamienie oraz zaprawę.

Odzyskowi poddać można również elementy drewniane. Natomiast gruz, który nie nadaje się do recyklingu obejmuje przede wszystkim niebezpieczne komponenty, szczególnie te, które zawierają azbest. Nie należy wyrzucać ich do kontenera, ale do odpowiednich pojemników z tworzywa sztucznego, które zagwarantują nasze bezpieczeństwo. Dopiero tak przygotowane odpady mogą zostać przekazane do wywozu. Pamiętajmy, że azbest to substancja rakotwórcza i nie należy zbliżać się do niej bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Zastosowanie kruszywa ceglanego

Kruszywo ceglane to ziarnisty  materiał uzyskiwany poprzez rozbijanie cegieł przekazanych do recyklingu. Oczyszczony gruz ceglany rozdrabniany jest do odpowiedniej frakcji, a następnie sortowany i ponownie oczyszczany z odpadów stalowych czy drewnianych. W ten sposób gruz ceglany może zostać z powodzeniem wykorzystany ponownie. Zakres zastosowań kruszywa ceglanego jest szeroki, a o jego potencjale świadczy dostępność tego materiału w ofercie kopalni kruszyw takich jak firma Takova zlokalizowana w Jankach. Kruszywo ceglane wykorzystywane jest dpo utwardzania słabonośnych gruntów, miejsc parkingowych i różnego rodzaju placów. Przy jego użyciu możemy też tworzyć alejki spacerowe, zjazdy samochodowe z dróg na tereny prywatne. Świetnie sprawdza się również jako podbudowa pod kostkę chodnikową.

Możemy użyć kruszywa ceglanego do uzupełniania ubytków w nawierzchni oraz dziur drogowych, skutecznie bowiem wyeliminuje ono nierówności, w których gromadzi się woda. W tym samym celu użyjemy go również na prywatnych posesjach, na przykład do usypania drogi przejazdowej. Ponadto kruszywo z gruzu ceglanego nadaje się do wykonania powierzchni tymczasowych, o trwałości kilkunastu lat, w tym gruntowych dróg przejazdowych. Fakt, że jest to w tym przypadku tańsza alternatywa dla kruszyw betonowych, to nie jedyny atut tego materiału. Kruszywa ceglane pozwalają ponadto zmniejszyć jednocześnie wydobycie naturalnych zasobów oraz ilość zalegającego po rozbiórkach gruzu.