Panele fotowoltaiczne to technologia, która pozwala pozyskiwać prąd ze źródeł odnawialnych. Jej działanie opiera się na przekształcaniu energii pochodzącej z promieni słonecznych na energię elektryczną. Instalacja umożliwia zarówno magazynowanie nadwyżek prądu uzyskanych w słoneczne, letnie dni, jak i przekazywanie ich do sieci oraz dzielenie się nią. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nią coraz więcej przedstawicieli branży rolniczej.

Odpowiedzialność za czystość lokalnego środowiska

Instalacja fotowoltaiczna zaliczana jest do tzw. zielonych technologii. Pozwala ona na pozyskiwanie energii bez eksploatowania środowiska oraz zanieczyszczania go. Z tego powodu warto, aby była stosowana w rolnictwie, czyli branży, której efekty zależne są od czystego środowiska. Dużym atutem instalacji fotowoltaicznych jest również łatwość jej montażu. Może być ona umiejscowiona na płaskich oraz skośnych dachach budynków gospodarczych i wiat, ale również jako instalacja wolnostojąca, tłumaczą pracownicy firmy Unam

Oszczędności na energii elektrycznej

Panele fotowoltaiczne często stosuje się równolegle z przyłączami do sieci energetycznej. Dzieje się to w gospodarstwach, w których z przyczyn technicznych nie jest możliwe zamontowanie wystarczającej liczby paneli, aby wypełnić zapotrzebowanie na energię elektryczną. W tym wariancie pozwalają one znacząco zmniejszyć koszty tradycyjnej energii często o ponad połowę. 

Niezależność wobec podwyżek cen energii

Jedną z największych zalet korzystania z paneli fotowoltaicznych jest możliwość uniezależnienia się od cen energii elektrycznej. Jest to szczególnie istotne w kontekście przewidywań, które mówią o tym, że ceny energii będą cały czas podlegać wzrostowi. Ponadto każdy, kto zajmuje się działalnością rolniczą, wie jak dotkliwe mogą być skutki awarii instalacji elektrycznej, i jak wielkie straty mogą przynosić. Stosowanie instalacji fotowoltaicznej niweluje takie ryzyko. 

Uzupełnienie działalności rolniczej

Gromadzenie energii przez rolników może przyczyniać się do rozszerzania ich działalności. Prąd zebrany w panelach fotowoltaicznych poza tym, że może być wykorzystany przez dane gospodarstwo, może również zostać sprzedany innym użytkownikom. Działalność ta nie jest na ten moment prowadzona na dużą skalę, jednak w świetle przewidywań może ona przyczynić się do zmniejszania zanieczyszczeń wynikających ze stosowania energii elektrycznej, co przyczyni się do zaistnienia zdrowszego, bardziej zrównoważonego środowiska.