Transport niektórych produktów, w tym głównie artykułów spożywczych, musi odbywać się w ściśle określonych warunkach termicznych. To właśnie dzięki takiemu podejściu klienci każdego dnia mogą kupować prosto ze sklepowych półek asortyment cechujący się doskonałą świeżością. Oczywiście zrealizowanie tego celu nie byłoby możliwe, gdyby nie wykorzystanie specjalistycznie zaprojektowanych chłodni. Co warto o nich wiedzieć?

Działanie chłodni samochodowej


Chłodnia samochodowa to w zasadzie nic innego niż kontener wyposażony w agregat chłodniczy. W zależności od rozmiarów może być on zamontowany zarówno na samochodzie dostawczym, jak i ciężarowym. Jego głównym zadaniem jest ochrona przewożonego ładunku przed wpływem czynników atmosferycznych. Mowa tutaj przede wszystkim o ograniczeniu ewentualności wydostania się schłodzonego powietrza. W wydajnym działaniu całego systemu kluczowe stają się zatem szczelność oraz parametry izolacyjne. Podczas konstruowania kontenerów chłodniczych specjaliści wykorzystują m.in. płyty warstwowe.

Jeżeli zaś chodzi o agregat, to odpowiada on za utrzymanie ustalonej temperatury wewnątrz kontenera. W bardzo dużym uroszczeniu zabiera on ciepło z wnętrza i transportuje na zewnątrz. Co do zasady nowoczesne agregaty wyposażone są w 2 źródła zasilania. Pierwszym z nich jest alternator silnika spalinowego, a drugim zaś niezależny akumulator wykorzystywany głównie podczas postoju. W zależności od konkretnych potrzeb temperatura panująca w chłodni samochodowej może wynosić od 0 do nawet -20 stopni. Celsjusza. Co jeszcze warto wiedzieć?

Z czego składa się agregat chłodniczy?


Z technicznego punktu widzenia agregaty chłodnicze składają się z 4 podstawowych elementów. Są to parownik, sprężarka, skraplacz, a także zawór rozprężny. Czynnikiem chłodzącym krążącym w całej instalacji najczęściej jest gaz – freon. Jego ruch wymusza sprężarka. Sprężany gaz trafia następnie do skraplacza, gdzie zamienia swój stan skupienia w ciecz, oddając przy tym ciepło do otoczenia. Schłodzona ciecz przekazywana jest do parownika poprzez zawór rozprężny. Parowanie cieczy i odbieranie ciepła z otoczenia odbywa się bezpośrednio w parowniku. Następnie gaz ponownie trafia do sprężarki i cykl się powtarza.

Choć sama zasada działania agregatów chłodniczych jest stosunkowo prosta, to tego samego nie można powiedzieć o zaprojektowaniu i wykonaniu obudowy chłodniczej dla samochodu dostawczego. Kompleksowego wsparcia w tym zakresie mogą udzielić nam jedynie najbardziej doświadczeni specjaliści, do których zdecydowanie zalicza się firma Cold-Center. Niezwykle atrakcyjna oferta usługowa przeznaczona jest przede wszystkim dla właścicieli firm transportowych, którym zależy na modernizacji swojej floty bez konieczności zakupu nowych pojazdów.