Pełniące w zdecydowanej większości przypadków funkcję magazynującą zbiorniki podziemne, w sposób szczególny narażone są na niszczący wpływ korozji. Choć nowoczesne powłoki ochronne, którymi powleka się stal, są coraz wytrzymalsze, to biorąc pod uwagę długotrwały wpływ niekorzystnych czynników, ich zastosowanie nie gwarantuje oczekiwanych rezultatów. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia metalu, staje się w tym przypadku metoda katodowa. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest metoda katodowa?

Sam wydźwięk sformułowania „metoda katodowa” może kojarzyć się z niezwykle skomplikowanym procesem. Niemniej jednak skuteczność tego rozwiązania paradoksalnie tkwi w prostocie. Jak przebiega cały proces? Trzeba zacząć od tego, że w technice ochrony katodowej wykorzystuje się stały prąd elektryczny. W wyniku jego przepływu pomiędzy metalem a środowiskiem korozyjnym dochodzi do powstania zjawiska zwanego polaryzacją elektro-chemiczną. To właśnie ona w sposób bezpośredni ingeruje w przebieg procesów korozyjnych. Wdrożenie ochrony katodowej całkowicie eliminuje prawdopodobieństwo pojawienia się różnego rodzaju makroogniw korozyjnych, a także korozji mikrobiologicznej.

Ze względu na konieczność istnienia przy zabezpieczonej w ten sposób powierzchni odpowiednio grubej warstwy środowiska elektrolitycznego, ochrona katodowa nie może być stosowana w dowolnym miejscu. Z tego właśnie powodu zdecydowanie najczęściej stosuje się ją jedynie w przypadku elementów stalowych zanurzonych w naturalnych zbiornikach wodnych, w ziemi, a także w betonie. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Zastosowanie metody katodowej

Zbiorniki umieszcza się pod powierzchnią ziemi z różnych względów. Czasami chodzi o bezpieczeństwo, a czasami nawet o względy strategiczne. Doskonały przykład mogą stanowić tutaj silosy paliwowe wykorzystywane przez armie w wielu krajach, które z przyczyn wiadomych muszą zostać odpowiednio ukryte. Niemniej jednak w życiu codziennym metoda katodowa idealnie sprawdza się w przypadku ochrony zbiorników na stacjach benzynowych. Coraz częściej rozwiązanie to wykorzystywane jest także w przypadku nowo powstających rurociągów.

Zabezpieczenie zbiorników w ten właśnie sposób oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami, aczkolwiek inwestor zyskuje absolutną pewność co do tego, że nawet po kilkunastu latach nie będzie zmuszony ani do przeprowadzenia prac konserwacyjnych, ani do wymiany zbiornika na nowy.

O pomyślny przebieg przeprowadzenia inwestycji zadbają specjaliści z End Corr. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz współpracy z największymi zleceniodawcami w Polsce firma ugruntowała sobie pozycję jednej z najrzetelniejszych. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj zarówno na profesjonalne doradztwo, jak i bardzo sprawną realizację usługi.