Ekogroszek, nazywany często paliwem XXI wieku, to ekologiczny zamiennik tradycyjnych materiałów opałowych. Powstały na bazie węgla kamiennego, o niskiej zawartości siarki i wysokiej wydajności energetycznej, to odpowiedź na potrzeby osób dbających o środowisko naturalne i poszukujących ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu.  

Ekogroszek – na jakie parametry zwrócić uwagę?

  • Wartość opałowa

Wartość opałowa, wyrażana w MJ/kg, to podstawowy parametr pozwalający określić, z jakim typem węgla mamy do czynienia. Najlepszy węgiel ma kaloryczność w przedziale od 27 do 29 MJ/kg – to najdroższy rodzaj ekogroszku. Przyjmuje się, że wartość opałowa dobrej jakości paliwa nie powinna spadać poniżej 24Mj/kg.

  • Zawartość siarki

Im wyższa zawartość siarki, tym większe ryzyko, że kocioł ulegnie szybszej degradacji. Wybierając ekogroszek, warto zwrócić uwagę, czy udział siarki w opale nie przekracza 2% - najlepiej, aby stanowiła 1%.  To także korzystne z ekologicznego punktu widzenia – siarczany są związkami szkodliwymi dla środowiska naturalnego.

  • Spiekalność

Wartość współczynnika spiekalności powinna być możliwie najniższa – najlepiej z wartością RI nieprzekraczającym 10. Mocno spiekający się węgiel może powodować zatykanie się podajnika i uniemożliwiać normalną eksploatację urządzenia.

  • Zawartość popiołu

Zawartość popiołu (części niepalnej) nie powinna przekraczać 8 – 12%. Im więcej części niepalnych, tym więcej odpadów a mniej składników, które generują energię cieplną.

  • Wilgotność

Mokre paliwo o wiele gorzej się pali, dlatego warto wybierać ekogroszek, w którym współczynnik wilgotności nie przekracza 10%. Im wilgotniejszy ekogroszek, tym większa część energii cieplnej wytracana jest na odparowanie wody.

Ekogroszek – luzem czy workowany?

Dla większości klientów podstawowym kryterium jest cena. W tej konkurencji zdecydowanie wygrywa ekogroszek sprzedawany luzem. Warto jednak zauważyć, że węgiel sprzedawany bez opakowania  jest bardziej podatny na zawilgocenie, a przez to mniej wydajny niż węgiel pakowany. Ekogroszek workowany, zabezpieczony przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, zachowuje swoje właściwości i optymalny poziom wilgotności. Ekogroszek z polskich kopalń, oferowany przez liczne składy węgla, m.in. Skład Węglowy Opał Rafał Kruk, to gwarancja wysokiej jakości i wysokiej efektywności cieplnej. Co więcej, dobry ekogroszek workowany jest o wiele wygodniejszy w dozowaniu – mniej brudzi kotłownie i zapewnia wygodniejsze wsypywanie do zasobnika kotła.