W dzisiejszych czasach każdy ma w domu wiertarkę i raz na jakiś czas z niej korzysta amatorsko. Jak profesjonaliści dobierają sprzęt do rodzaju wykonywanej wiertarką pracy? Największym dylematem, kiedy mamy do wykonania otwory za pomocą wiertarki jest dobór odpowiedniego wiertła. W zależności od podłoża, w którym będziemy wiercić, są na rynku dostępne różne wiertła. Czym różnią się poszczególne rodzaje wierteł i jak one działają? Zapraszam do lektury.

Na pierwszy rzut oka są podobne

Mowa tu o wiertłach do drewna, metalu i betonu. Przeciętny Kowalski niekoniecznie odróżnia je między sobą i często używa niewłaściwego rodzaju wiertła, narażając na uszkodzenie zarówno wiertarkę, jak i podłoże, w którym zamierza wywiercić otwór. Większość wierteł zbudowana jest z czterech podstawowych części: główki, rdzenia, rowków oraz uchwytu.

Za pomocą uchwytu oczywiście umieszczamy wiertło w wiertarce. Rdzeń pozwala na pracę obrotową wiertła i przenosi energię udaru, która wytwarza wiertarka. Jest on otoczony rowkami, które mają za zadanie na bieżąco odprowadzać pył powstający podczas wwiercania się w powierzchnię. Ten mechanizm jest taki sam dla wszystkich rodzajów wierteł.

Główka jest najważniejsza

Najważniejszą częścią wiertła bez wątpienia jest główka. Jej podstawowym zadaniem jest odprowadzenie energii udaru z wiertarki bezpośrednio do materiału, w którym wiercimy otwór. Wyróżniamy dwa rodzaje główek- dwuostrzowe- stosowane do wiertarek udarowych i czteroostrzowe- profesjonalne wiertła do  młotowiertarek i młotów elektropneumatycznych. Praca główki polega na tym, że nadkrusza ona materiał, wykorzystując siłę udaru.

Dlatego wykonuje się ją z bardziej wytrzymałego i twardszego materiału- węglika spiekanego, który powstaje po zmieszaniu węglika wolframu, kobaltu i naturalnych domieszek. Wiertła do użytku domowego, amatorskiego i sporadycznego lutowane są do główki i hartowane w piecu przelotowym.

Z kolei wiertło profesjonalne musi przenosić często dużo większe siły i jest wykorzystywane częściej, dlatego główka przylutowana jest do wiertła metodą lutowania indukcyjnego, co zdecydowanie zwiększa odporność wiertła na uszkodzenia mechaniczne. Wiertła udarowe do profesjonalnego użytku są  natomiast hartowane próżniowo i w kolejnym etapie hartowane.

Istnieje jeszcze wiele innych metod lutowania i hartowania wierteł profesjonalnych. Na szczególną uwagę zasługują jednak wiertła, których główka jest w całości zbudowana z węglików spiekanych. Wtedy do spirali i rdzenia mocuje się ją w specjalistycznym procesie tak zwanego łączenia dyfuzyjnego. Zapewnia to wyjątkowo mocne połączenie.

Wybór wiertła

Przy zakupie przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj uchwytu ma dane narzędzie. Wiertarki udarowe mają standardowy uchwyt walcowy. Z kolei narzędzia profesjonalne, jak młotowiertarki i młoty pneumatyczne wymagają specjalnie przeznaczonych dla nich wierteł i akcesoriów. Pełną gamę wierteł profesjonalnych i narzędzi specjalistycznych oferuje Firma Usługowo-handlowa Botimex Boroch Tomasz.